Polskie Leopardy wyjechały na poligon
Po ciężkim roku 2015 żołnierze Czarnej Dywizji - 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Powietrznej - mieli w grudniu chwilę oddechu. W nowym roku czeka ich wiele poważnych wyzwań.
Także żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, po krótkiej chwili przerwy, wrócili do pełnego szkolenia. Pierwszym poważnym krokiem w nowym roku szkoleniowym było szkolenie taktyczne 1 kompanii czołgów, wchodzącej w skład 1 batalionu czołgów.
14 stycznia 2016 kompania czołgów pod dowództwem kapitana Marcina Wdowiaka od wczesnych godzin porannych przygotowywała się do wyjazdu z parku technicznego. Następnie, tworząc kolumnę, marszem ubezpieczonym przemieściła się do wyznaczonego rejonu, by po kilku godzinach powrócić do jednostki.
W ciągu tych kilku godzin żołnierze kompanii wykonali wiele działań taktycznych, takich jak prowadzenie przemarszu po wyznaczonej trasie, obserwacja terenu czy działanie w przypadku zagrożenia chemicznego lub powietrznego. Ponadto doskonalili najważniejszy element - działanie wszystkich wozów jako całości, dowodzonej przez dowódcę.
- Obecny rok stawia przed nami wiele zadań, które będą wymagały ogromnego wysiłku, ale wystarczy, że każdy będzie robił to, co do niego należy, w zakresie swoich kompetencji i na dotychczasowym poziomie, a gwarantuję, że osiągniemy sukces - mówił dowódca brygady, pułkownik Krzysztof Pokropowicz.
Pancerniacy z Żagania na Leopardach
Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, po krótkiej chwili przerwy wrócili do pełnego szkolenia. Pierwszym poważnym krokiem w nowym 2016 roku szkoleniowym było szkolenie taktyczne 1 kompanii czołgów, wchodzącej w skład 1 batalionu czołgów.
Rodowód jednostki bezpośrednio związany jest ze zmaganiami wojennymi 4 Brygady Pancernej, której formowanie rozpoczęto w sierpniu 1944 r. Działania bojowe rozpoczęła 16 kwietnia 1945 r. Sukcesy militarne osiągnęła walcząc w rejonie Budziszyna i Drezna. Swój szlak bojowy zakończyła 10 maja 1945 r., biorąc udział w operacji zwanej "praską" w rejonie Mielnika, niedaleko Pragi. 4 Brygada Pancerna sukcesy militarne osiągnęła walcząc na podstawowym jej sprzęcie, jakim były czołgi T-34.
Po przyjęciu Polski w struktury NATO w marcu 1999 roku 34 BKPanc aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach międzynarodowych i misjach pokojowych z innymi państwami sojuszu. Utrzymywano bliskie kontakty z 5 Pułkiem Liniowym z Belgii. Wielu żołnierzy brygady wzięło udział w misjach poza granicami kraju, na Wzgórzach Golan, w Afryce, Kambodży, na Bałkanach oraz w Iraku i Afganistanie. Patronem jednostki jest Hetman Wielki Koronny Jan Zamoyski, którego imię przyjęto 21 czerwca 2004 roku.