Polskie najnowsze czołgi Abrams SEPv3 oddały pierwsze strzały
Dostarczone ze Stanów Zjednoczonych do Polski czołgi Abrams w wersji M1A2SEPv3 po raz pierwszy otworzyły ogień. Stało się to na poligonie w Biedrusku. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posiada maszyny w tej najnowszej wersji. To niewątpliwie pokaz możliwości nowej polskiej pięści pancernej.

Pierwsze czołgi Abrams w wersji M1A2 SEPv3 pojawiły się w Polsce po raz pierwszy 17 stycznia 2025 roku. Tego dnia pierwsza partia 28 czołgów została dostarczona drogą morską do portu w Gdyni. Informację tę potwierdził wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Ta dostawa była częścią umowy podpisanej 5 kwietnia 2022 roku na zakup 250 czołgów tego typu.
Tymczasem dopiero teraz, czyli po niespełna trzech miesiącach od tego wydarzenia, doszło do oddania pierwszych strzałów z potężnych maszyn na poligonie w Biedrusku koło Poznania. W sieci pojawiły się materiały zdjęciowe i wideo z ćwiczeń zorganizowanych przez Wojsko Polskie i MON. Te maszyny robią niesamowite wrażenie, a to ze względu na fakt, że Polska jako pierwsza w Europie ma do swojej dyspozycji je w najnowszej wersji SEPv3.
Najnowsze czołgi Abrams SEPv3 już w Polsce
- Nasz sojusznik z NATO, Polska, będzie pierwszym europejskim użytkownikiem eksportowego czołgu M1A2 SEPv3, z takimi modyfikacjami, jak pakiet opancerzenia nowej generacji FMS, Frontline BMS i zestawy radiowe L3Harris - napisał ekspert militarny Ronkainen w serwisie X.
Polska armia ma docelowo otrzymać 250 czołgów Abrams w wersji M1A2 SEP v.3. W porównaniu do poprzednich wersji, zmiany objęły ulepszony pancerz kompozytowy, lepszą optykę, systemy cyfrowe i amunicję. Czołgi będą stacjonowały na wschodzie kraju, czyli na wschodniej flance NATO. Przede wszystkim będzie to 18. Dywizja Zmechanizowana i 1. Warszawska Brygada Pancerna.
Polska jedyna w Europie ma Abramsy SEPv3
Oprócz samych czołgów, do armii trafi również 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE. Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, wartość kontraktu, wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji, wynosi ok. 4,75 miliarda dolarów. Oprócz najnowszych Abramsów, nasza armia ma na swoim wyposażeniu również 126 używanych czołgów Abrams starszej wersji.
Czołg Abrams M1A2 SEPv3 ma masę 66,8 tony, mierzy 977 cm długości, 366 cm szerokości, 244 cm wysokości i oferuje prześwit 43 cm. Maszyna zabiera na pokład czterech członków załogi, w tym dowódcę, działonowego, ładowniczego i kierowcę.
W 2030 roku Polska będzie pancerną potęgą Europy
Wersja M1A2 SEPv3 została wyposażona w kompozytowy pancerz z wkładami zubożonego uranu w kadłubie i wieży. Posiada też ulepszony pancerz Chobham i zwiększony pancerz wieży z dodatkami ARAT i ERA. Najważniejszą bronią jest działo gładkolufowe 120 mm L/44 M256A1. Zostało ono dostosowane do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej.
Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm. Czołg Abrams M1A2 SEPv3 charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi, która w najnowszej wersji może zostać uzupełniona przez aktywny system ochrony pojazdu TROPHY. Niestety, czołgi dla Polski nie będą go posiadały, ale to może zmienić się w przyszłości.
Czym jest i co potrafi czołg Abrams?
Abramsa napędza silnik turbowałowy Avco Lycoming AGT-1500C o mocy 1103 kW (1500 KM) przy 3000 obr./min. Pozwala on maszynie rozpędzić się do 67 km/h na drodze i do 40 km/h w terenie. Zbiornik paliwa o pojemności 1909 litrów zapewnia zasięg do 425 km. Pierwsze sztuki Abramsa w wersji M1A2 SEP weszły na wyposażenie amerykańskiej armii w 1998 roku.
Jak zapowiada MON, Polska będzie posiadała w sumie 1230 fabrycznie nowych czołgów, co sprawi, że nasz kraj będzie mógł się poszczycić największą i najnowocześniejszą ich flotą w europejskim NATO. Do 2030 roku nasz kraj będzie miał więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!