Reklama

Polskie uzbrojenie w Ukrainie. Co wysłała Warszawa?

Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem, które przekazało Ukrainie broń o największej wartości. Kijów otrzymał między innymi czołgi, wyrzutnie rakietowe, transportery piechoty, ale również karabiny i granatniki. Co dokładnie Warszawa wysłała na Wschód?

Wojna w Ukrainie trwa już ponad dwa miesiące i zdaje się nie widać jej końca. Państwa zachodnie dostarczają coraz to nowsze rodzaje uzbrojenia, które potrzebuje Ukraina, aby bronić się przez rosyjską inwazją. Jednym z państw, które najhojniej wsparła Kijów jest Polska. Poniżej przedstawiamy niektóre z rodzajów broni, które wysłała Warszawa.

Czołg T-72

Jest on jednym z najpotrzebniejszych rodzajów uzbrojenia dla prowadzonych działań wojskowych na wschodzie Ukrainy. Polska wysłała aż 200 T-72 z amunicją, które już są używane w Donbasie. To bardzo duża liczba, która pozwala na stworzenie dwóch brygad pancernych. Nasze wojsko w swoim wyposażeniu miało ich 382. T-72 to czołg konstrukcji radzieckiej, który został wprowadzony na wyposażenie polskiej armii w 1978 roku. Był także produkowany w gliwickim Bumarze. Maszyna waży ponad 41 ton i rozwija prędkość do 60 km/h. Z dodatkowymi zbiornikami na paliwo może pokonać nawet 600 km.

Reklama

BM-21 Grad

Radziecka polowa samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa 122 mm została skonstruowana w latach 60. XX wieku. Grady są jednym z najszerzej używanych systemów tego rodzaju na świecie. BM-21 posiada 40 prowadnic rurowych (po 10 w 4 rzędach) zainstalowanych na zmodyfikowanym podwoziu samochodu Ural-375DBM-21 jest przeznaczona dla piechoty, do stanowisk ogniowych artylerii, sprzętu bojowego oraz umocnień polowych. Pierwszy raz wyrzutnie zostały użyte w trakcie konfliktu nadgranicznego z Chinami w 1979 roku.

BWP-1

Opracowany w latach 1961-1965 w Czelabińskiej Fabryce Traktorów BWP-1 stał się pierwszym wprowadzonym na świecie do służby wozem bojowym nowej klasy, łączącym zdolności transportowe transporterów opancerzonych z silnym uzbrojeniem i bardzo wysoką mobilnością w terenie.

Przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Piorun"

Przenośne zestawy Piorun były uznawane za najlepsze w swojej klasie na całym świecie jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Doświadczenia płynące od wschodniego sąsiada tylko to potwierdzają. Piorun to wersja rozwojowa systemu Grom produkowanego przez zakłady Mesko, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Broń weszła do służby w 2019 roku. 

Grom to z kolei pochodna rosyjskiej konstrukcji 9K38 Igła. Pociski są przeznaczone do zwalczania śmigłowców, samolotów oraz latających małych celów, takich jak np. bezzałogowe statki powietrzne, które poruszają się na pułapach od 10 m do około 4 km oraz w odległości: od 500 m do ponad 6 km.

Piorun ma większy zasięg niż Grom oraz cechuje się większą odpornością na zakłócenia i co najważniejsze... może również skutecznie operować w nocy. Nowy celownik pozwala dwukrotnie zwiększyć możliwość wykrycia celu.

Karabinek Grot C16A2

Pojawiły się również filmiki z użycia przez ukraińskich żołnierzy karabinów Grot. Jest to polski karabinek autonomiczny, opracowany w ramach programu badawczo-rozwojowego zatytułowany "Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)". Grot jest karabinkiem o konstrukcji modułowej, opartej na wspólnej komorze zamkowej zarówno dla układu klasycznego, jak i bezkolbowego. Pomimo wielu kontrowersji Ukraińcy bardzo sobie chwalą tę broń.

Polski granatnik RPG-76 Komar

Granatnik RPG-76 Komar jest granatnikiem przeciwpancernym z wyrzutnią jednorazowego użytku. Był on produkowany w Polsce w latach 1983-1995 przez Zakłady Sprzętu Precyzyjnego w Niewiadowie. Wyprodukowano ich w sumie około 100 000 sztuk.

Granatnik przebija około 300 mm pancerza, zatem sprawdza się przede wszystkim w walce z lekko opancerzonymi celami. Do potencjalnego celu trzeba podejść dość blisko, ponieważ skuteczny zasięg wynosi 150 m przy celach ruchomych i 200 m przy celach nieruchomych. Prędkość początkowa wystrzelonego pocisku to 145 m/s. Niezaładowany granatnik waży około 0,32 kg, a załadowany około 2,1 kg. Zatem jest on stosunkowo lekki. Okazuje się to bardzo dużą zaletą podczas szybkiego przeprowadzenia ataku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy