Polsko-francuska współpraca w kosmosie

Dotychczas Polacy wystrzelili w kosmos wyłącznie satelity badawcze /Politechnika Warszawska /East News
Reklama

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa poinformował w mediach społecznościowych, że podczas wizyty w Paryżu podpisał list intencyjny ze swoimi francuskimi odpowiednikami dotyczący pozyskania przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji Ziemi. Jest to pierwsza taka umowa, która w przyszłości pozwoli Polsce na rozwój własnej sieci satelitów.

Marcin Ociepa poinformował, że w trakcie wizyty roboczej we Francji odbył szereg spotkań temat perspektyw współpracy polityczno-wojskowej w ministerstwie sił zbrojnych oraz spraw zagranicznych i rozwoju międzynarodowego Republiki Francuskiej na Quai d’Orsay z jego sekretarzem generalnym François Delattre.

Na spotkaniu z dyrektorem agencja innowacji obronnych AID, Emmanuelem Chiva oraz gen. Gaëlem Diazem de Tuesta z Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia DGA, w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisał list intencyjny o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji Ziemi.

Jeśli chodzi o obecne zdolności Wojska Polskiego w zakresie satelitarnej obserwacji Ziemi to w Białobrzegach w województwie mazowieckim znajduje się Ośrodek Rozpoznania Obrazowego im. płk. Juliana Sielewicza. Jednostką dowodzi płk Leszek Paszkowski.

Mieści się tam Polski Naziemny Segment Wojskowego Użytkownika P-DUGS systemu obserwacji włoskich satelitów radarowych COSMO-SkyMed  pierwszej generacji, który powstał na podstawie umowy o współpracy z 2010, rozszerzonej w 2014. Jest on rozwijany w ramach Programu Elektrooptycznego Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.

Reklama

Polska w kosmosie

W ramach Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 zapisano także konieczność zakupu własnej sieci satelitów, mikrosatelitów, samolotów rozpoznawczych i bezzałogowców w ramach zintegrowanego programu Obserwator. Od kilku lat spółka joint venture Thales Alenia Space (67% francuska Thales i 33% włoska Leonardo) oferuje Polsce usługi danych optoelektronicznych zbieranych przez satelitę obserwacyjnego.

22 czerwca br. wchodząca w skład Airbus Defence and Space, spółka Airbus Poland zawarła umowę o wartości 386,89 tys. zł brutto z 2. Regionalną Bazą Logistyczną na dostęp do konstelacji satelitów optycznych Pléiades o bardzo wysokiej rozdzielczości. Wcześniej, 7 kwietnia br. podpisano umowę ze spółką Astri Polska na wykonanie 38 kompletów usług optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych o bardzo wysokiej rozdzielczości, w tym 19 w ramach zamówienia gwarantowanego i 19 w ramach opcji.

Warto też przypomnieć, że 24 czerwca br. Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zawarła porozumienie z Creotech Instruments, PCO, wchodzącą w skład Grupy PGZ, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w sprawie budowy konstelacji mikrosatelitów przeznaczonych do realizacji misji obserwacji Ziemi na potrzeby sektora bezpieczeństwa i obronności.

Rafał Muczyński

MilMag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy