Pomalowali go na różowo i udają, że to nowy. Już 60 lat temu był do niczego

Daniel Górecki

Daniel Górecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
924
Udostępnij

Jak możemy zobaczyć na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych, Rosjanie postanowili wyciągnąć z magazynu Obiekt 279, który ma na koncie blisko 65 lat i nigdy nie trafił do produkcji. Tylko o co chodzi z tym różowym kolorem niezwykłego czołgu Kremla?

zabrali Obiekt 279 z muzeum i pomalowali na różowo. Po co im ponad 60-letni złom?
zabrali Obiekt 279 z muzeum i pomalowali na różowo. Po co im ponad 60-letni złom?Clash Report/@clashreportTwitter

Jak informuje serwis Defense Express, prototyp radzieckiego czołgu ciężkiego Obiekt 279 został wyciągnięty z magazynu, odkurzony i odmalowany na różowo, a wszystko z okazji zbliżającego się wydarzenia wojskowego. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, bo regularnie informujemy o muzealnych eksponatach sprzętu wysyłanych przez Putina na front w Ukrainie, gdyby nie fakt, że to bardzo nietypowa konstrukcja.

Obiekt 279 najczęściej przebywa w muzem

Prace nad nią ruszyły już w 1957 roku, a prototyp był gotowy w 1959 roku, ale ostatecznie czołg nigdy nie trafił do produkcji i mówiło się, że po całym projekcie został dosłownie jeden egzemplarz. Trafił do Muzeum Czołgów w Kubince, gdzie miał cieszyć oczy odwiedzających jako świadectwo rosyjskiej myśli technicznej. Oznacza to, że albo czegoś nie wiemy, albo oglądany na filmie egzemplarz to dosłownie ta jednostka muzealna - tyle tylko, że z nieznanych powodów przemalowana z zielonego na różowy kolor.

Co to jest Obiekt 279?

A skąd wiadomo, że to właśnie Obiekt 279? Czołg ma charakterystyczny kształt kosmicznego spodka i wyposażony jest w cztery gąsienice, więc trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Co więcej, już w marcu 2022 roku pojawiły się pewne doniesienia sugerujące, że Rosjanie zabrali Obiekt 279 na przejażdżkę, więc coś ewidentnie było na rzeczy.

A czym dokładnie jest Obiekt 279 i dlaczego nigdy nie trafił do produkcji? To radziecki eksperymentalny czołg ciężki, który charakteryzować miał się 4 gąsienicami osadzonymi na dwóch podłużnych pustych belkach, które były jednocześnie wykorzystywane jako zbiorniki paliwa. Miało to zapewnić zasięg ok. 300 km i dobre właściwości terenowe, co jest szczególnie ważne przy całkowitej masie bojowej maszyny wynoszącej prawie 60 ton (dla porównania najnowszy rosyjski czołg T-90 ma masę bojową 46,5 t).

Konstrukcja posiadała hydropneumatyczne zawieszenie i 3 stopniową przekładnię obiegową, co umożliwiało pokonywanie takich przeszkód, jak bagna, głęboki śnieg czy zapory przeciwczołgowe. Zwłaszcza że pod jej maską siedział 1000-konny silnik wysokoprężny 2DG-8M, pozwalający na osiągnięcie prędkości 55 km/h.

Eksperyment zakończony niepowodzeniem

Jeżeli zaś chodzi o uzbrojenie, czołg był wyposażony w 130 mm gwintowaną armatę M-65 wystrzeliwującą pociski APDS z prędkością wylotową 1000 m/s, co umożliwiało penetrację 450 mm pancerza RHA. Oferowała ona system półautomatycznego ładowania, pozwalający oddać 5-7 strzałów na minutę. System kontroli ognia składał się z optycznego dalmierza, auto-naprowadzania i noktowizora L2 z aktywnym reflektorem podczerwieni. Dodatkowym uzbrojeniem był sprzężony 14,5 mm karabin maszynowy KPWT z zapasem 800 pocisków. 

Szybko okazało się jednak, że zastosowane rozwiązania konstrukcyjne spowodowały, że Obiekt 279 był znacznie mniej zwrotny niż klasyczne czołgi, podwozie z czterema gąsienicami było też trudniejsze w utrzymaniu podczas walki, a do tego radziecka armia potrzebowała czołgów o masie pozwalającej na przekraczanie własnych mostów. Nie bez znaczenia były też poważne niedociągnięcia w obrębie zawieszenia wykryte podczas testów oraz wysoka cena produkcji.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Japonia w Pierścieniu Ognia. Naukowiec wyjaśnia przyczyny trzęsień ziemi
      Japonia w Pierścieniu Ognia. Naukowiec wyjaśnia przyczyny trzęsień ziemi© 2024 Associated Press
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      501
      Super
      relevant
      169
      Hahaha
      haha
      119
      Szok
      shock
      67
      Smutny
      sad
      34
      Zły
      angry
      34
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      924
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na