Potężna flota czołgów trafi na Ukrainę z południa Europy

Rząd Hiszpanii szykuje wysyłkę dodatkowej grupy czołgów Leopard 2A4 na Ukrainę – donoszą hiszpańskie media na bazie źródeł w hiszpańskim resorcie obrony. Pytaniem pozostaje tu jednak czas dostaw.

Hiszpania chce wysłać na Ukrainę kolejne czołgi Leopard 2
Hiszpania chce wysłać na Ukrainę kolejne czołgi Leopard 2Contando Estrelas, CC BY-SA 2.0Wikimedia Commons
Hiszpania chce wysłać na Ukrainę kolejne czołgi Leopard 2Contando Estrelas, CC BY-SA 2.0Wikimedia Commons

Hiszpania szykuje kolejne czołgi na Ukrainę

O planach hiszpańskiego rządu w sprawie wysłania na Ukrainę kolejnych czołgów Leopard 2 po raz pierwszy poinformowała gazeta ABC. Decyzja ta miała zostać zatwierdzona 19 marca przez premiera Pedro Sáncheza po spotkaniu z przedstawicielami hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Hiszpańskie media na bazie anonimowych źródeł z resortu obrony podają, że przedmiotem wysyłki będzie 19-20 czołgów Leopard 2A4. Ma to uzupełnić dotychczasowe straty tych maszyn w walce z Rosjanami, które są wykorzystywane na froncie od czerwca 2023. Jak podaje portal Oryx, na ten moment Ukraińcy mieli stracić bezpowrotnie 8 czołgów.

Leopardy 2A4, które chce teraz przekazać Hiszpania, zostały wycofane ze służby liniowej hiszpańskiej armii. Od ponad dekady znajdują się w magazynach Centrum Logistycznego nr 41 w dzielnicy Casetas na obrzeżach Saragossy. Jak donosi hiszpański portal La Vanguardia, czołgi są w opłakanym stanie i przed wysyłką na Ukrainę mają przejść generalny remont w fabryce Santa Bárbara Sistemas w Sewilli.

20 Leopardów 2A4 dla Ukrainy

Leopard 2A4 to wersja niemieckiego czołgu podstawowego III generacji. To jeden z najpopularniejszych czołgów na świecie, stanowiący główną broń państw NATO. Model ten produkowano w latach 1985-1992 i z linii montażowych zeszło ok. 700 sztuk. Czołgi te do dziś są modernizowane przez poszczególne armie do swoich własnych potrzeb, jak w Polsce dzięki programowi Leopard 2PL.

Leopard 2A4 powstał jako odpowiedź na radzieckie czołgi z lat 80. jak T-80B i był ostatecznym pokazem zachodnich możliwości w rozwoju broni pancernej w czasach Zimnej Wojny. Gdy wchodził do służby, robił wrażenie zastosowaniem cyfrowych komputerów balistycznych, pomagających w prowadzeniu efektywnego ostrzału. Jednak pomimo dalej bycia względnie dobrą maszyną, niezmodyfikowany Leopard 2A4 dziś to po prostu stara konstrukcja, która ma problemy z nawiązaniem bezpośredniej walki z nowszymi czołgami rosyjskimi jak T-90M. Dlatego seria Leopard 2 przechodzi ciągłą modernizację, gdzie najnowsza ma już oznaczenie A8.

Czołg Leopard 2A4BillyhillWikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne czołgu Leopard 2A4:

  • Załoga: 4 osoby (dowódca, celowniczy, ładowniczy, kierowca)
  • Długość: 10,97 m
  • Szerokość: 3,77 m
  • Wysokość: 2,64 m
  • Masa bojowa: 55200 kg
  • Uzbrojenie główne: działo gładkolufowe Rheinmetall L/44 kalibru 120 mm
  • Uzbrojenie dodatkowe: 2 karabiny maszynowe MG3A1 kalibru 7,62 mm
  • Napęd: 12-cylindrowy silnik diesla MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM
  • Prędkość maksymalna: ok. 70 km/h po drodze
  • Zasięg jazdy: 450 km

Kiedy hiszpańskie Leopardy trafią na Ukrainę?

Według La Vanguardia premier Pedro Sánchez miał nakazać wzmożone tempo prac przy remontach czołgów. Według planów pierwsze 10 maszyn ma być gotowych do wysyłki pod koniec czerwca, a następna partia maszyn ma być gotowa we wrześniu. Hiszpańskie media spekulują, że premier liczy na efekt propagandowy. Pierwsze Leopardy z nowej dostawy mają być na Ukrainie w momencie, gdy Pedro Sánchez pojawi się na planowanym szczycie NATO w Waszyngtonie.

Może to być chęć ukazania Hiszpanii jako aktywny sojusznik Ukrainy. Wcześniej z hiszpańskich magazynów do walki z rosyjską inwazją przekazano tylko 10 czołgów Leopard 2A4, które też wyciągnięto z Casetas. Przed pierwszą wysyłką na Ukrainę w tym centrum "kurzyły się" 53 czołgi Leopard 2A4 z całej floty 108 maszyn na uzbrojeniu hiszpańskiej armii.

Kolumna hiszpańskich czołgów Leopard 2A4 10 Pułku Kawalerii "Alcántara", stacjonującego w Melilli@COMGEMEL_ETTwitter

Pierwsza partia 10 Leopardów 2A4 z Hiszpanii miała składać się z czołgów utrzymanych w najlepszym stanie. Ich przekazanie ogłoszono w lutym 2023 roku, a pierwsze 6 czołgów oficjalnie wysłano na Ukrainę w kwietniu. Reszta dotarła w lipcu. Oznacza to, że w wysyłce kolejnych Leopardów Hiszpanie już założyli wydłużone prace w skali jednego miesiąca dla każdej partii, względem pierwszej dostawy.

Biorąc pod uwagę, że teraz mowa o podwojonej liczbie czołgów i to w gorszym stanie, są to prognozy, lekko mówiąc, bardzo optymistyczne. Tempo remontów i dostaw zależeć będzie od faktycznego stanu maszyn, ale też dostępności części zamiennych.

Problem czołgów Leopard 2

Możliwe, że Hiszpania będzie musiała wykorzystać części, które są przeznaczone dla Leopardów 2A4, stacjonujących w hiszpańskich enklawach w Afryce Północnej tj. w Melilli i w Ceucie. Nie wiadomo jednak, ile części zamiennych do tych czołgów posiada Hiszpania, a tym bardziej, w jakim są stanie. Równie dobrze może się okazać, że po przekazaniu "wyremontowanych" czołgów, które wcześniej dekadę stały w magazynach, już po kilkudziesięciu kilometrach jazdy będą wymagały kolejnych napraw.

Tu pojawia się paląca kwestia dostępności części zamiennych do czołgów Leopard, które dotyka zarówno Hiszpanię, jak i Ukrainę czy Polskę. Ich produkcja prowadzona jest głównie przez dwa niemieckie przedsiębiorstwa: Rheinmetall i KMW (Krauss-Maffei Wegmann). To na nich opierają się dostawy części do czołgów Leopard 2, które służą w kilku armiach Europy.

Już wcześniej pojawiły się doniesienia, że remonty nowszych wersji czołgów, czyli Leopardów 2A6, które trafiły na Ukrainę, wydłużają się ze względu na brak dostaw części ze strony Niemiec. Do tej pory także polski program modernizacji czołgów Leopard 2PL jest spowolniony m.in. przez brak części. Warto nadmienić, że Rheinmetall potrzebował dziewięciu miesięcy na gruntowny remont 2 z 14 czołgów Leopard 2A4, których wysyłkę na Ukrainę zapowiedziała Dania i Holandia w kwietniu 2023 roku.

Oficjalnie na ten moment nie ma informacji, że brak części może dotknąć starsze czołgi wersji Leopard 2A4. Jednak patrząc na to jak rozległa jest sieć odbiorców, istnieje szansa, że niemieckie firmy będą musiały zastosować logistyczne sztuczki przy dostawach. I jeżeli Hiszpanie potrzebowaliby faktycznie nowych części dla swojej partii kolejnych 19-20 Leopardów dla Ukrainy, może dojść do nowych opóźnień.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas