Potężne działa elektromagnetyczne już w armii Stanów Zjednoczonych i Chin [FILM]
Railguny powstają w dwóch największych mocarstwach z myślą o działaniach militarnych prowadzonych na oceanach. Tego typu broń cechuje się niesamowitymi możliwościami i bardzo niskimi kosztami eksploatacji.
Stany Zjednoczone jako pierwsze rozpoczęły testy broni elektromagnetycznej. Wszystkie testy przebiegły pomyślnie, więc Pentagon zdecydował, że w dalszym ciągu będą prowadzone prace nad miniaturyzacją systemu, z myślą o zastosowaniu go na okrętach wojennych. Dla Marynarki Wojennej USA, railguny przygotowują koncerny zbrojeniowe: General Atomic i BAE Systems. Jeśli chodzi o Chiny, to podobnie jak w przypadku USA, nad wszystkim panuje rząd i rodzime koncerny zbrojeniowe.
Technologie amerykańskie i chińskie są do siebie podobne. Systemy składają się z działa o kalibrze 155 milimetrów, które bez problemu wystrzeliwuje 10 pocisków na minutę z energią 32 megadżuli i prędkością 9200 km/h. Urządzenia docelowo mają mieć zdolność rażenia celów oddalonych o nawet 200 kilometrów z prędkością do 6000 km/h.
Zainteresowanie Amerykanów i Chińczyków tą technologią jest związane z faktem, że działo kinetyczne jest o wiele tańszym i skuteczniejszym środkiem do zwalczania wrogich okrętów, rakiet i pocisków balistycznych, niż wykorzystywane w tym celu tradycyjne rakiety. Według szacunków ekspertów, koszt jednego wystrzału z railguna wynosić będzie ok. 25 tysięcy dolarów. Tymczasem użycie konwencjonalnej broni rakietowej to koszt minimum 40 razy wyższy.
USA chce z pomocą dział laserowych i elektromagnetycznych znacząco zwiększyć swoją, i tak wielką, przewagę na morzu, w obliczu ostatnich niepokojących cały świat działań Chin. Przypomnijmy, że Państwo Środka rości sobie prawa do wysp znajdujących się na Morzu Południowochińskim. Tamtejsze kraje nie są w stanie stawić militarnie czoła Chinom, dlatego Pentagon poważnie zaczął interesować się tą częścią świata.
Niedawno w sieci pojawiły się informacje, że CIA weszła w posiadanie danych, które wskazują, że w tej chwili Chiny dysponują o wiele bardziej zaawansowaną technologią railguna od Stanów Zjednoczonych. Potwierdzeniem tych przesłanek może być zamontowanie działa elektromagnetycznego na okręcie i jego testy na Oceanie Spokojnym.
Źródło: GeekWeek.pl/Pentagon/DoD/Xinhua / Fot. General Atomics