Przepraszam, nie widziała pani może F-35? USA zgubiły myśliwiec!

Znowu nie możecie znaleźć kluczyków do samochodu? To jeszcze nic, bo amerykańska armia nie może znaleźć myśliwca F-35B Lightning II. Tak, zgubili samolot!

Znowu nie możecie znaleźć kluczyków do samochodu? To jeszcze nic, bo amerykańska armia nie może znaleźć myśliwca F-35B Lightning II. Tak, zgubili samolot!
Amerykanie zgubili jeden ze swoich myśliwców F-35. Wypadek podczas lotu szkoleniowego /123RF/PICSEL

Jak informuje serwis Insider, na skutek "nieszczęśliwego wypadku" podczas lotu szkoleniowego, do którego doszło wczoraj w godzinach popołudniowych, amerykański pilot katapultował się z F-35B Lightning II. Wydarzenia miały miejsce nad Karoliną Południową, pilot jest cały i zdrowy, ale co ciekawe... myśliwiec zaginął i wciąż nie został odzyskany przez armię. Mówiąc krótko, gdzieś w Stanach Zjednoczonych leży sobie i czeka na odnalezienie wrak samolotu wojskowego kosztującego ponad 130 mln dolarów.

Amerykańska armia zgubiła F-35B Lightning II

Jak do tego doszło? Amerykańska armia bardzo oszczędnie dzieli się informacjami w tej sprawie, ale wiadomo, że do zdarzenia doszło w pobliżu Joint Base Charleston, kiedy to nieznany problem zmusić miał pilota do opuszczenia samolotu. Został on odnaleziony w dzielnicy mieszkalnej w pobliżu South Kenwood Drive w North Charleston i w stabilnym stanie przewieziony do lokalnego centrum medycznego - w przeciwieństwie do myśliwca, który wciąż jest poszukiwany.

Reklama

Przedstawiciele Joint Base Charleston opublikowali też na X (Twitterze) informację o tym, że urzędnicy współpracują ze stacją lotniczą piechoty morskiej w Beaufort w celu zlokalizowania zaginionego F-35 i ustalenia przyczyny problemów, które miały miejsce podczas ćwiczeń szkoleniowych.

Każdy egzemplarz F-35B Lightning II kosztuje majątek

Według Biura ds. Odpowiedzialności rządu USA, program F-35 Lightning II Joint Strike Fighter, którego celem było zbudowanie maszyny spełniającej wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych, jest najdroższym programem Departamentu Obrony w zakresie systemu uzbrojenia.

Urzędnicy szacują, że zakup, eksploatacja i konserwacja floty tych samolotów i systemów przez cały okres jego użytkowania (ok. 60 lat) będzie kosztować amerykańskich podatników około 1,7 biliona dolarów. Pojedynczy samolot F-35B Lightning II amerykańskiej piechoty morskiej kosztuje zaś 135,8 mln dolarów.

Warto tu wyjaśnić, że F-35 Lightning II to jednomiejscowy i jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, produkowany przez Lockheed Martin, który jest zdolny do wykonywania szeregu misji, a do najważniejszych należą:

  • uderzenia na cele lądowe,
  • bezpośrednie wsparcie bojowe wojsk lądowych, 
  • walka powietrzna, 
  • walka elektroniczna, 
  • bojowe poszukiwanie i ratownictwo,
  • szkolenie i wsparcie floty.

Myśliwiec dostępny jest w trzech wersjach, w których 80 proc. elementów konstrukcyjnych jest identycznych, a pozostałe 20 proc. to dedykowane systemy, przystosowujące maszynę do pełnienia określonych zadań. F-35A to samolot startujący i lądujący w sposób konwencjonalny (CTOL) przeznaczony dla sił powietrznych, F-35B to maszyna krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL dla piechoty morskiej, a F-35C to samolot pokładowy dla marynarki wojennej. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-35

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama