Przerażająca maszyneria przemierza ukraińskie pola i ratuje życie

Na Ukrainie zaczyna pojawiać się coraz więcej ciężkiego sprzętu do likwidacji min. Dzięki nim uda się ocalić niezliczoną ilość istnień ludzkich.

Na Ukrainie zaczyna pojawiać się coraz więcej ciężkiego sprzętu do likwidacji min. Dzięki nim uda się ocalić niezliczoną ilość istnień ludzkich.
TMT-K przemierza ukraińskie pola. To system do likwidowania min /Ukrainian Front /Twitter

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się swoim nowym sprzętem ratującym życie w postaci systemów TMT-K. To nic innego jak trałowce czołgowe, przeznaczone do likwidowania przeciwpancernych min. Można je podłączyć do podstawowych czołgów typu: T-72A, T-72B, T-80BV, T-80U, T-90 i T-90S oraz pojazdów opancerzonych BMR-3 i BIS-3M.

System niszczy miny z kontaktowymi i bezdotykowymi zapalnikami magnetycznymi oraz zapalnikami sejsmiczno-optycznymi. Ponadto niszczy przewody przeznaczone do detonacji min. TMT-K pracują na co dzień w oddziałach saperskich, gdzie pozwolą dużo bezpieczniej i sprawniej neutralizować niewybuchy i miny pozostawione przez Rosjan przez tych wiele miesięcy okupacji Ukrainy.

Reklama

Ukraina najbardziej zaminowanym krajem świata

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła niedawno, że Ukraina jest obecnie najbardziej zaminowanym krajem na naszej planecie. Każdy kolejny dzień pobytu rosyjskich wojsk u naszego sąsiada oznacza, że potrzeba aż miesiąca na rozbrojenie wszystkich pozostawionych min. Zatem jest to akcja na niewyobrażaną skalę.

Rosjanie zaminowali na dużym obszarze okupowanym nie tylko budynki i samochody, ale nawet pralki czy lodówki, by siać śmierć wśród ukraińskich cywilów jeszcze długi czas po opuszczeniu miejscowości. Najlepszym dowodem na to, jak okrutni okazali się być agresorzy, niech będzie przykład ukraińskiej Buczy, gdzie Rosjanie umieszczali granaty w bagażnikach samochodów czy nawet zabawkach dla dzieci. Te wybuchowe "niespodzianki" zabiły dziesiątki powracających mieszkańców.

Systemy TMT-K i UR-77 Meteorit walczą z minami

Opublikowane nagranie w roli głównej z systemem TMT-K powstało w obwodzie ługańskim. Możemy zobaczyć na nim ten potężny sprzęt w akcji. W trakcie filmu dochodzi do wybuchów min, które w przypadku kontaktu z żołnierzem, doprowadziłyby do powstania rozległych obrażeń lub nawet śmierci.

System trałowy waży 7 ton, może poruszać się z prędkością do 15 km/h i jest odporny na wybuch do 10 sztuk min TM-57 czy 4 sztuk min TM-62. Szacuje się, że obecnie najbardziej zaminowane tereny leżą w obwodzie ługańskim i donieckim. Rosjanie od jakiegoś czasu na o wiele większą skalę zaminowują okupowane terytoria. Robią to w obawie o nadchodzącą ukraińską kontrofensywę.

Oprócz systemów TMT-K, Siły Zbrojne Ukrainy posiadają również pługi od firmy Pearson Engineering, które montowane są na niemieckich pojazdach wsparcia Wisent 1. Nie brakuje też radzieckich systemów wykorzystujących pojazdy UR-77 Meteorit. Takie konstrukcje są w stanie w krótkim czasie rozminować ogromny obszar.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy