Rakietowa baza Marynarki Wojennej. Tajemniczy obiekt w środku lasu
Skończyła się budowa niejawnego ośrodka Marynarki Wojennej w lasach niedaleko Zielonki. Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM ma służyć do budowy i serwisowania pocisków rakietowych dla Morskiej Jednostki Rakietowej.
Budowa zespołu specjalnie chronionych budynków trwała zaledwie osiem miesięcy. Rozpoczęła się na początku czerwca 2019 roku. Jeszcze podczas budowy, zimą 2019 roku, rozpoczęto cykl szkoleń dla przyszłych pracowników centrum. Pierwsze szkolenia organizowane były w Norwegii u producenta pocisków, kolejne odbędą się już na terenie spółki w nowych obiektach, tak aby w 2021 roku przyjąć pierwszą partię rakiet od Sił Zbrojnych RP. Obecnie Centrum jest stopniowo doposażanie w ciężki sprzęt specjalistyczny m.in. komorę do badań klimatycznych i urządzenie do badań wibracyjnych rakiet.
- Siły Zbrojne RP stawiają coraz bardziej na technikę rakietową, stąd kolejne projekty inwestycyjne PGZ związane z tym związane. Część kompetencji to efekt owocnej współpracy z partnerami zagranicznymi, czy to w ramach realizacji zobowiązań offsetowych, czy w ramach umów B2B. Część to nasze projekty B+R, jak prezentowany niedawno UWSR. Kompetencje, które budujemy dla Sił Zbrojnych RP jesteśmy w stanie wykorzystywać również dla sił sojuszniczych, znajdujących się w naszym regionie. To przynosi oczywiste korzyści biznesowe, ale także obronne - mówił Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
W nowej bazie powstał zespól budynków wraz z wyposażeniem, które pozwala na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych. Inwestycja jest związana z umową offsetową z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM, które wykorzystuje Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy.
W ramach wykonania pierwszej umowy zostało wybudowane i uruchomione Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. Założeniem tego jest zabezpieczenie jednostki w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.
Morska Jednostka Rakietowa
Kontrakty na dostawę wyposażenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego 3 Flotylli Okrętów, podpisał 30 grudnia 2008 roku minister Bohdan Klich. Umowa obejmowała zakup 12 pocisków z opcją zakupienia 36 kolejnych w późniejszym czasie. Dwa lata później minister Klich podpisał kontrakt na dostawę dodatkowych 38 pocisków przeciwokrętowych.
W 2015 roku zakończono formowanie jednostki, która obecnie składa się z dwóch dywizjonów bojowych po 6 samobieżnych wyrzutni pocisków i pojazdów towarzyszących. Każdy z pojazdów przewozi cztery kontenery z pociskami rakietowymi NSM (ang. Naval Strike Missile) firmy Kongsberg. Są to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych. Na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP znajdują się 72 pociski manewrujące typu NSM.
Proces certyfikacji pocisków określony jest przez producenta i zgodnie z wytycznymi, powinien odbywać się co 10 lat od momentu wprowadzenia uzbrojenia. Podyktowane jest to koniecznością sprawdzenia materiałów wybuchowych oraz elementów elektroniki znajdujących się w rakiecie celem jej dalszej eksploatacji.
Jednostka ma zadanie obrony podejść do polskiego wybrzeża od strony lądu. Obecna budowa wynika z umów offsetowych podpisanych przez rząd w latach 2008-2010. W przyszłości może także służyć jako centrum serwisowe pocisków systemu Patriot.