Rheinmetall i Lockheed Martin opracowują nową wyrzutnię rakiet. Poznajcie GMARS

Rheinmetall i Lockheed Martin zaprezentują podczas targów Eurosatory 2024 swój nowy wspólny projekt, a mianowicie system obrony powietrznej Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS).

Rheinmetall i Lockheed Martin opracowują nową wyrzutnię rakiet GMARS
Rheinmetall i Lockheed Martin opracowują nową wyrzutnię rakiet GMARSRheinmetallmateriały prasowe

Nadchodzące targi obronne Eurosatory 2024, które odbędą się w dniach 17-21 czerwca, przyniosą zapowiedzi i prezentacje wielu interesujących rozwiązań. Słyszeliśmy już o nowych ciężarówkach Zetros produkcji Mercedes-Benz Special Trucks, systemie przeciwlotniczym Tridon Mk2 firmy BAE Systems, najnowszej odsłonie serii czołgów Leopard 2, czyli Leopard 2 A-RC, a teraz dołącza do nich opracowywany wspólnie przez Rheinmetall i Lockheed Martin, mobilny system artyleryjski GMARS.

Rheinmetall i Lockheed Martin prezentują GMARS

Jak deklarują Lockheed Martin i Rheinmetall, ich współpraca zaczęła się w 2023 roku, łącząc ponad 50-letnie doświadczenie tego pierwszego w zakresie artylerii rakietowej oraz innowacyjne i nowoczesne systemy taktycznych pojazdów kołowych i gąsienicowych tego drugiego, by "wspierać globalne odstraszanie i bezpieczeństwo XXI wieku".

Co potrafi GMARS?

Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS) jest zaś odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na artylerię rakietową dalekiego zasięgu. Jednocześnie oferuje jednak elastyczność rozwoju i adaptacji, wspierając szereg pocisków o różnym zasięgu, by siły zbrojne szybko mogły dostosować się do zmieniających się warunków bojowych.

I tak, system jest kompatybilny z dostępnymi już pociskami GMLRS o zasięgu 70+ km, ER GMLRS o zasięgu 150 km, ATACMS o zasięgu 300 km oraz PrSM o zasięgu 400+ km, a w przyszłości jego możliwości zostaną też rozszerzone o pociski Surface-Launch Cruise Missile o zasięgu 370+ km oraz kal. 122 mm o zasięgu 22 km.

Co więcej, producenci chwalą się możliwością działania 24/7 w każdych warunkach pogodowych przy zachowaniu najwyższej precyzji. Wśród najważniejszych zalet pojawiają się też wysoka mobilność, 2-osobowa załoga wymagana do obsługi, szybkie rozmieszczanie bez dodatkowych podnośników, bezpieczny i szybki przeładunek w każdych warunkach pogodowych, nawigacja bezwładnościowa czy podobieństwo komponentów z platformami mobilnymi M270/HIMARS i serią HX, ułatwiające serwisowanie i naprawy sprzętu. Więcej szczegółów mamy poznać na samych targach.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas