Rosja otrzyma zmodernizowane bombowce dalekiego zasięgu w przyszłym roku?

Rosyjskie Siły Powietrzne i Kosmiczne spodziewają się, że uzupełnią w 2023 roku swój asortyment o zmodernizowane bombowce Tu-95MSM i Tu-22M3M. Co potrafią „nowe” samoloty?

Rosja modernizuje swoje Tu-22M3
Rosja modernizuje swoje Tu-22M3123RF/PICSEL

Jak donosi Bulgarianmilitary generał Siergiej Kobylash, który jest dowódcą lotnictwa dalekiego zasięgu, ogłosił w rosyjskich mediach, że Rosyjskie Siły Powietrzne i Kosmiczne mają otrzymać zmodernizowane bombowce Tu-95MSM i Tu-22M3M.

Modernizacja samolotów ma być obecnie w toku i przebiegać zgodnie z planem. Wcześniej pojawiły się informacje, że Rosja przeprowadziła pierwszy lot testowy nowego T-160M - ma to być pierwszy rosyjski bombowiec zbudowany od podstaw. Do służby zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Według Jurija Slusara, szefa UAC, Tu-22M3M ma być tak naprawdę zupełnie nowym samolotem, a nie tylko modernizacją. Jedynym elementem ze starszej wersji ma być kadłub.

Trzeba zaznaczyć, że modernizacja Tu-22 trwa już od kilku lat. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, samolot miał wejść do służby w 2021 roku, z kolei pierwszy lot po modernizacjach odbył w 2019 roku. Należy zatem podkreślić, że do nowych doniesień należy podejść z pewnym dystansem.

Modernizacja rosyjskich bombowców dalekiego zasięgu

Jak podają rosyjskie źródła, "nowy" bombowiec będzie następcą rozwiązań technologicznych zastosowanych w nieukończonym modelu Tu-22M4. Eksperci twierdzą, że wyposażenie i awionika będą identyczne jak w Tu-160M. Bulgarianmilitary podejrzewa, że Tu-22M3M zostanie wyposażony w zmodernizowany silnik turbowentylatorowy Kuzniecow NK-32-02.

Zarówno Tu-95MSM, jak i Tu-22M3M mogą znów otrzymać system tankowania w powietrzu. System ten został usunięty w rosyjskich samolotach w wyniku wymogów, które pojawiły się w traktatach o rozbrojeniu nuklearnym między USA i Rosją lata temu. Ponadto jak podaje Slusar, Tu-22M3M ma mieć znacznie większy potencjał bojowy. Samolot będzie wyposażony w nowy system walki elektronicznej i w tzw. specjalny system przeciwdziałania. Poza tym w maszynie zamontowany zostanie nowy radar, system łącza danych i bardziej ergonomiczny kokpit.

W uzbrojeniu ma znaleźć się pocisk przeciwokrętowy Ch-32 o zasięgu 600 km oraz pocisk hipersoniczny Ch-47 Kindżał. Ponadto samolot będzie mógł wystrzeliwać także pociski manewrujące dalekiego zasięgu powietrze-ziemia. W starszej wersji Tu-22M3, zasięg samolotu wynosi aż 7 000 km, a maszyna może lecieć z prędkością maksymalną 2 300 km/h i osiągać pułap 18 000 m. Z kolei Tu-95 może pokonać ponad 10 000 km bez tankowania w powietrzu, jego maksymalna prędkość wynosi 830 km/h, a maksymalny pułap to ponad 13 000 m.

USA pod śniegiem. Ponad metrowe zaspy© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas