Zniszczyli najpotężniejszy czołg Putina i pokazali to na nagraniu

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały na najnowszym materiale filmowym, jak w spektakularny sposób niszczą za pomocą dronu najlepszy rosyjski czołg biorący udział w wojnie w Ukrainie.

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały na najnowszym materiale filmowym, jak w spektakularny sposób niszczą za pomocą dronu najlepszy rosyjski czołg biorący udział w wojnie w Ukrainie.
Rosjanie stracili już osiem swoich najnowszych czołgów T-90M /Twitter

Najlepszy rosyjski czołg w Ukrainie, czyli T-90M, nie miał żadnych szans z dronem R18, który został wysłany na karkołomną misję i spisał się na medal. Cała akcja rozegrała się na wschodzie Ukrainy. Dotychczas okupant stracił na terytorium naszego wschodniego sąsiada aż osiem najnowszych czołgów T-90M.

SZU użyły do przeprowadzenia ataku pojedynczego dronu typu R18. Jest on w stanie przenieść do pięciu sztuk RKG-3. Są to zmodyfikowane granaty przeciwpancerne, które bez problemu mogą penetrować pancerz pojazdów o grubości do 125 mm swoim ładunkiem o masie 1,07 kg.

Reklama

Potężny T-90M poległ w starciu z dronem

Drony R18 zostały zbudowane przez ukraiński oddział Aerorozvidka. Idealnie nadają się do ataku na cele podczas nocy. Wielowirnikowce wyposażono bowiem w zaawansowane systemy termowizji. Na swoich pokładach mogą przenosić lekkie granaty, dzięki którym mogą niszczyć czołgi czy pojazdy opancerzone.

W przypadku czołgu T-90M, akcja wyglądała dość prosto. Wszystko wskazuje na to, że pojazd wcześniej musiał najechać na minę. Załoga opuściła czołg, a później Ukraińcy zrzucili do wnętrza granaty, które doprowadziły do eksplozji zgromadzonej amunicji. Okazała się ona tak potężna, że skończyła się oderwaniem wieży od czołgu i jego ostatecznym unieruchomieniem.

Czołg T-90M to duma rosyjskiej armii

Analitycy podkreślają, że to ogromna strata wizerunkowa dla Kremla. Mówimy tutaj o wielkiej myśli technicznej rosyjskiej armii. Pojazdy te dotychczas były dumą Kremla i postrachem dla krajów NATO. Grupa Oryxspioenkop, która zajmuje się wnikliwą i rzetelną dokumentacją strat wojennych Rosji i Ukrainy, podała, że żołnierze ukraińskiej armii dotychczas zniszczyli cztery czołgi T-90M, dwa poważnie uszkodzili i kolejne dwa przejęli na swój użytek.

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90 (wdrożenie w 1993 roku), która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Na pokładzie T-90M pojawiła się zmodernizowana armata gładkolufowa 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży.

Systemy ochrony T-90M za słabe dla broni z Zachodu

Nie zabrakło też wzmocnienia opancerzenia z montażem modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Według najnowszego raportu Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie stracili na froncie w Ukrainie 3000 różnego rodzaju czołgów. Analitycy podają, że stanowi to aż 60% wszystkich czołgów znajdujących się w służbie rosyjskiej armii w 2021 roku. Najbardziej bolesna dla armii jest strata ponad 300 czołgów z rodziny T-72B i wariantów BA. T-72B3 pochodzą z 2011 roku, a T-72B3M nawet z 2016 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: T-90M
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy