Wiemy, kiedy Ukraina otrzyma systemy obrony Patriot

Od jakiegoś czasu władze Ukrainy starały się o amerykańskie systemy obrony powietrznej o nazwie Patriot. Podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie stało się jasne, że USA dostarczą taki zaawansowany sprzęt. Analitycy wojskowi podali, kiedy będzie to realne.

Od jakiegoś czasu władze Ukrainy starały się o amerykańskie systemy obrony powietrznej o nazwie Patriot. Podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie stało się jasne, że USA dostarczą taki zaawansowany sprzęt. Analitycy wojskowi podali, kiedy będzie to realne.
Ukraina nie otrzyma systemów obrony Patriot w tym roku /123RF/PICSEL

Podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, władze Stanów Zjednoczonych ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w którym znalazły się m.in. systemy Patriot. Nowa transza wsparcia militarnego opiewać ma na, bagatela, 1,8 miliarda dolarów. W sumie od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, USA wsparły już naszego sąsiada kwotą 52 miliardów dolarów.

Najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy ma zawierać broń wartą 1 miliard dolarów i będzie pochodził z magazynów amerykańskiej armii. Oprócz tego wysłane zostanie uzbrojenie warte 800 milionów dolarów, które sfinansowane zostanie w ramach tzw. Ukraine Security Assistance Initiative.

Reklama

Amerykańskie Patrioty dopiero w przyszłym roku

Wołodymyr Zełenski i inni przedstawiciele władz Ukrainy od dawna domagały się dostarczenia Ukrainie zaawansowanych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot, które mogą pomóc chronić ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną przed falami potężnych ataków rakietowych ze strony Rosji. Teraz ich starania zostały wysłuchane.

Ukraina może liczyć na najnowszą wersję systemu. Niestety, prawdopodobnie będzie to tylko jedna bateria zawierająca 6 wyrzutni pocisków PAC-3 MSE oraz starszych PAC-2 i PAC-3. System wspiera radar AN/MPQ-65 oraz jedno stanowisko ECS.

Według analityków z serwisu War Zone, Stany Zjednoczone będą potrzebowały czasu na szkolenia dla ukraińskich wojskowych z obsługi przeciwlotniczych systemów rakietowych. Na pewno nie mamy co spodziewać się widoku Patriotów w Ukrainie w tym roku. Program szkoleń może potrwać minimum dwa miesiące. Oznacza to, że systemy te najszybciej mogą uzyskać zdolność operacyjną u naszego wschodniego sąsiada na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Ukraina otrzyma inne potężne systemy obrony jak IRIS-T

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wówczas rosyjska armia ma przystąpić do o wiele większej ofensywy, całkiem możliwe, iż również z terenów Białorusi. Prawdopodobnie, USA wolą dmuchać na zimne i przygotować ukraińskie miasta na nową falę ataków. Oprócz Patriotów, mają tam pojawić się również systemy obrony powietrznej o nazwie NASAM, HAWK, IRIS-T i SAMP/T.

MIM-104 Patriot to amerykański system antyrakietowy opracowany przez firmę Raytheon. Składa się z lotniczego pocisku przechwytującego i systemu radarowego o wysokiej wydajności. Prawdopodobieństwo zaangażowania samolotu wynosi 0,8-0,9, natomiast pocisku taktycznego 0,6-0,8. Jak podaje Pentagon, koszt jednego pocisku to ok. 3 miliony dolarów.

Władzie Ukrainy pochwaliły się, że między 24 stycznia a 20 listopada 2022 roku, ogółem największej im pomocy udzieliły Stany Zjednoczone. Według IFW, mowa tu o 49 miliardach z ok. 100 miliardów euro przekazanych do tej pory przez 40 państw wziętych pod uwagę w raporcie. 33,4 miliarda euro pochodziły z Unii Europejskiej, a 6,6 miliarda euro z Wielkiej Brytanii.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy