Rosja szuka żołnierzy. Z niezwykła ofertą wyszła w stronę Syryjczyków

Rosjanie szukają żołnierzy za granicą do miejskich walk w Ukrainie. Jednymi z kandydatów do udziału w wojnie są Syryjczycy – informuje amerykański magazyn The Wall Street Journal.

Syryjscy najemnicy zdobędą Kijów?

Powołując się na informacje uzyskane od oficjalnych urzędników administracji Bidena, amerykańska prasa informuje, że Rosja szuka w Syrii doświadczonych w walkach miejskich żołnierzy, co ma pomóc w zdobyciu ukraińskich miast. Moskwa jest w Syrii obecna od 2015 roku, kiedy to zdecydowała się na interwencję aby wesprzeć swojego bliskiego sojusznika Baszara Al-Assada. Dzisiaj sama szuka tam pomocy. 

Nie wiadomo ile osób udało się zwerbować, ale podobno grupa Syryjczyków już jest w Rosji przygotowując się do podjęcia działań w terenie. Moskwa ma oferować od 200 do 300 dolarów za udział w 6 miesięcznej operacji w Ukrainie. Biorąc pod uwagę, że Rosjanie rzucili do walki już praktycznie wszystkie zgromadzone siły i szukają odwodów - taka akcja nie powinna dziwić. Oddziały walczące w Ukrainie zostały wsparte przez Czeczeńców, którzy zdążyli już zostać zmasakrowani.

Reklama

Zagraniczni ochotnicy przebywają również aby wesprzeć Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełeński zapowiedział utworzenie Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej dla ochotników, którzy chcą dołączyć do walki z rosyjską inwazją Według szacunków tamtejszego rządu zgłosiło się już ponad 20 tys. chętnych z całego świata. Większość z nich to doświadczeni żołnierzy zaprawieni w boju. 

Ostatnio przejście graniczne polsko-ukraińskie przekroczyli byli brytyjscy żołnierze. Takich osób będzie jeszcze więcej. Swój udział zapowiedzieli już Amerykanie, Niemcy, Holendrzy a nawet Japończycy. Dobrze uzbrojeni i wyszkoleni żołnierze mogą bardzo wspomóc Ukraińców w stawianiu oporu.

Decyzja u otworzeniu nowej jednostki spotkała się też z pozytywnym przyjęciem przez państwa zachodnie. Ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss stwierdziła, że wspierałaby ludzi, którzy chcą pomóc w walce Ukraińców. 

Łotwa wprowadziła immunitet dla łotewskich ochotników, którzy chcieliby się przyłączyć do walk po stronie ukraińskiego wojska. Na razie nie wiadomo, jak wygląda sytuacja w Polsce. Aby brać legalnie udział w wojnie pomiędzy Ukrainą i Rosją, trzeba otrzymać pozwolenie z MSWiA lub MONu oraz spełnić szereg warunków. INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | wojna w Ukrainie | Syria | najemnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy