Rosja znalazła międzynarodowego partnera. Umowa podpisana

Rosyjski Instytut Badawczy "Vector" z koncernu Rostec podpisał umowę z anonimowym przedsiębiorstwem z Egiptu na budowę nowych systemów antydronowych.

Umowa została podpisana na targach zbrojeniowych Egypt Defence Expo. Dotyczy ona organizacji licencjonowanej produkcji systemów przeciwdronowych "Zashkyta". Ma to być krok Rosji w zdobyciu rynku zbrojeniowego w Afryce.

Po wybuchu wojny w Ukrainie ich eksport zagraniczny znacząco upadł, dlatego szukają wszelkich możliwych klientów. Pierwszym wyborem są szczególnie kraje, które w ostatnich latach kupowały rosyjski sprzęt jak właśnie Egipt.

Rosyjsko-egipski mariaż zbrojeniowy

Nowa umowa jest kolejnym przykładem, odnawiającego się zbliżenia rosyjsko-egipskiego. W listopadzie The Wall Street Journal poinformował, że Kair miał wysłać Moskwie 150 silników do śmigłowców bojowych Mi-8 i Mi-17. Wcześniej próbował sprzedać 40 tys. rakiet, co zablokował Waszyngton, chcący utrzymać afrykański kraj spoza wpływów Rosji.

Reklama

Rosja próbuje utrzymać swoje wpływy w Afryce, gdy USA stara się wywrzeć naciski, aby utrzymać izolację Moskwy na arenie międzynarodowej. W całej sytuacji najlepiej może wyjść sam Egipt, który może starać się zyskać jak najwięcej od każdej ze stron.

Kair chcąc zmodernizować swoje wojska, może decydować się na mniejsze interesy z Rosją, jednakowo blokując większe kontrakty, aby nie drażnić USA. Plan Egipcjan może zakładać także łączenie zamówień, chcąc robić interesy zarówno z Waszyngtonem, jak i Moskwą, bez stawiania tylko na jedną stronę. 

Rosyjski system antydronowy, który ma podbić Afrykę

Zashkyta to mobilne urządzenie, które zagłuszać drony w promieniu 2 kilometrów, w każdych warunkach pogodowych. Składa się na niego pasywna stacja radarowa, sprzęt do monitorowania radiowego, kompleks Serp-VS. 

Cały system aktywuje się w ciągu kilku minut. Wszystkie jego urządzenia mają działać w trybie pasywnym, dzięki czemu nie emitują sygnałów radiowych. Przynajmniej w teorii sprawia to, że są trudniejsze w wykryciu podczas pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy