Rosjanie dostaną nowego drona z Iranu. "To zmieni grę"

Iran ogłosił produkcję nowego drona kamikadze, który powstał na bazie popularnych Shahed-136, które od ubiegłego roku sieją zniszczenie w Ukrainie.

Iran ogłosił produkcję nowego drona kamikadze, który powstał na bazie popularnych Shahed-136, które od ubiegłego roku sieją zniszczenie w Ukrainie.
Rosjanie dostaną nowego drona z Iranu. To następca Shahed-136 /@clashreport /Twitter

Iran czerpie ogromne doświadczenie z trwającej wojny w Ukrainie. Rosyjska armia dostarcza sporo cennych informacji swojemu sojusznikowi z realizacji ataków na ukraińskie miasta, dzięki czemu inżynierowie mogą modyfikować swoje technologie militarne. W ten sposób właśnie udoskonalenia doczekał się popularny dron Shahed-136.

Iran nie ukrywa, że drony kamikadze to niezwykle ważny element obrony kraju przed wrogami takimi jak np. Izrael. Lokalne koncerny zbrojeniowe na masową skalę produkują amunicję krążącą w postaci dronów, dlatego tak ogromnym zainteresowaniem cieszą się one np. w Rosji.

Reklama

Iran udoskonalił drona Shahed-136

Okazuje się, że Iran właśnie udoskonalił najbardziej niebezpieczny dron, który jest wykorzystywany przez Kreml do ataków na ukraińskie miasta. Nowa wersja Shahed-136 jest znacznie potężniejsza od swojego poprzednika. Inżynierowie wyeliminowali wady wieku dziecięcego bezzałogowca i w ten sposób powstał niemal idealny dron.

Eksperci podają, że następca Shahed-136 ma nowy napęd w postaci silnika turboodrzutowego. Poprzednik miał zwykły motor z łopatami wirnika, który w trakcie lotu charakteryzował się dźwiękiem podobnym do przejazdu motorynki. Był tak głośny, że można było go usłyszeć w trakcie ataku z ponad kilometra. Teraz dron jest zupełnie cichy. Oznacza to, że trudniej będzie go wykryć i zneutralizować.

Irańskie drony kamikadze to zmora ukraińskiej armii

Bezzałogowiec ma dysponować większym zasięgiem i osiągać o wiele większe prędkości w trakcie ataku, przez co ukraińska obrona przeciwlotnicza będzie miała nie tylko mniej czasu na reakcję, ale również obniży się jej skuteczność w przypadku ataku większej liczby maszyn.

Shahed-136 jest bardzo tani w produkcji, jego cena wynosi ok. 30 tysięcy dolarów, dzięki czemu Rosjanie wykorzystują go na masową skalę. Bezzałogowce mogą testować obronę przeciwpowietrzną i ją przeciążać w wybranych lokalizacjach. Dodatkowo problemem dla Ukraińców jest fakt, że w większości przypadków bezzałogowce trzeba neutralizować za pomocą bardzo drogich pocisków, a to kosztuje.

Nowy irański dron pojawi się w Ukrainie

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe drony Shahed-136 pojawią się w Ukrainie, ale na pewno nie trzeba będzie na to długo czekać. Co ciekawe, Siły Zbrojne Ukrainy sprzeciwiają się faktowi, że Iran sprzedaje drony Rosji. SZU zapowiedziały, że niebawem nadejdzie czas, w którym wszystkie drony zostaną zwrócone Iranowi.

Prawdopodobnie rodzime koncerny zbrojeniowe intensywnie pracują nad kopiami tych maszyn, dzięki którym będzie można dokonać odwetu na Iran, a na pewno będą one na masową skalę używane przeciwko Rosjanom na okupowanych przez nich terenach Ukrainy oraz już bezpośrednio na terytorium Rosji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: shahed-136
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy