Reklama

Rosyjski krążownik rakietowy Wariag straszy Włochów. Do czego jest zdolny?

W odległości zaledwie 150 mil morskich od brzegów Apulii na południu Włoch przepłynął rosyjski krążownik rakietowy Wariag. Jakie są jego możliwości bojowe?

Włoskie służby poinformowały, że takie działanie rosyjskiego krążownika ma charakter pokazowy. Z kolei szef włoskiego sztabu marynarki wojennej, admirał Enrico Credendino, informował wcześniej, że według dostępnych informacji na Morzu Śródziemnym znajduje się aż 18 rosyjskich okrętów nadwodnych i dwa okręty podwodne.

Jak wygląda rosyjski krążownik?

Krążownik Wariag jest krążownikiem rakietowym projektu 1164, w kodzie NATO figuruje jako Slava. Kiedyś nosił nazwę Czerwona Ukraina i został zwodowany w 1983 roku. Należy on do rosyjskiej Floty Pacyfiku i jest częścią 36. Dywizji Okrętów Nawodnych we Władywostoku.

Reklama

Obecnie statek ten jest okrętem flagowym należącym do rosyjskiej morskiej grupy zadaniowej, która jest rozmieszczona we wschodniej części Morza Śródziemnego. W roku 2016 został rozlokowany u wybrzeży Syrii w celu wsparcia rosyjskiej operacji lotniczej w tym kraju.

Wariag jest napędzany m.in. przez cztery turbiny gazowe COGOG o mocy 23 300 kilowatów, a jego standardowa wyporność to 10 000 ton. Mierzy on 186,4 m długości, z zanurzeniem 8,4 m.

Może pokonać 10 000 mil morskich (19 000 km) przy prędkości 16 węzłów (30 km/h). Maksymalna prędkość jaką może osiągnąć wynosi 63 km/h (34 węzły). Może pomieścić także 476 członków załogi.

Zdolności bojowe krążownika Wariag

Według oficjalnych danych, okręt wyposażony jest w szesnaście pocisków przeciwokrętowych P-1000 Vulkan, które są umieszczone w dwóch ośmiorakietowych wyrzutniach.

W uzbrojeniu znajdziemy także 64 pociski ziemia-powietrze S-300F dalekiego zasięgu oraz pociski OSA-M SR SAM (mobilny system rakietowy ziemia-powietrze krótkiego zasięgu).

Wariag posiada dwufunkcyjne działa AK-130 (130 mm) oraz AK-630 (30 mm). Wyposażony jest również w moździerze RBU-6000 służące do walki z okrętami podwodnymi. Składają się one z dwunastu luf układających się w kształt podkowy.

Okręt jest wyposażony w specjalistyczne czujniki i systemy, m.in. Voskhod MR-800 radar wyszukiwania 3D, czy Pop SA-N-4 radar do kierowania ogniem. Przystosowany jest także do walki elektronicznej. Na krążowniku znajduje się ponadto pokład lotniczy i hangar, z którego korzystają śmigłowce Kamov Ka-25 lub Kamov Ka-27.

Krążownik rakietowy Wariag jest wielozadaniowym okrętem i mimo swojego wieku (prawie 40 lat) wciąż jest unowocześniany i stanowi potencjalne zagrożenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy