Rusza produkcja seryjna prototypowej ukraińskiej broni

Siły Zbrojne Ukrainy niebawem będą miały do dyspozycji dziesiątki haubic 2S22 Bogdana, które pomogą żołnierzom w trakcie planowanej ofensywy w obwodzie donieckim czy zaporoskim.

Siły Zbrojne Ukrainy niebawem będą miały do dyspozycji dziesiątki haubic 2S22 Bogdana, które pomogą żołnierzom w trakcie planowanej ofensywy w obwodzie donieckim czy zaporoskim.
Rusza produkcja seryjna prototypowej ukraińskiej broni 2S22 Bogdana /Twitter /123RF/PICSEL

Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły, że ruszyła produkcja seryjna prototypowej haubicy 2S22 Bogdana. Podczas wybuchu wojny w lutym ubiegłego roku, ukraińska armia miała do swojej dyspozycji tylko jedną sztukę tej broni do testów.

Co ciekawe, przetrwała ona na polu walki 11 miesięcy i dalej walczy. Przedstawiciele armii są zachwyceni jej skutecznością, dlatego została podjęta decyzja o produkcji masowej. Nie można tutaj nie wspomnieć, że prototypowa haubica 2S22 Bogdana odegrała ogromną rolę w walkach o słynną Wyspę Węży.

Produkcja seryjna haubicy 2S22 Bogdana

— Czołgi produkcji Zachodniej, które przybędą do nas za kilka miesięcy, będą wspierane na froncie przez ukraińską, w pełnym tego słowa znaczeniu, artylerię — napisał Ołeksij Reznikow, Minister obrony Ukrainy.

Reklama

Haubica 2S22 Bogdana, to kołowy system artyleryjski kal. 155 mm z możliwością oddania 6 strzałów na minutę. Dysponuje ona zasięgiem 40-42 km dla amunicji klasycznej i 50-60 km dla amunicji ze wspomaganiem rakietowym. Została opracowana przez Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Chodzi tutaj zarówno o system uzbrojenia wraz z zabudową oraz nośnik w postaci samochodów ciężarowych KrAZ z Krzemieńczuka.

Czołgi, drony i haubice przeciw rosyjskiemu agresorowi

System transportowany jest na samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 6×6 z opancerzoną kabiną. Masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków. Producent ujawnił, że haubica oferuje zautomatyzowany system ładowania oraz posiada system kierowania ogniem produkcji firmy Siemens.

Dotychczas na ukraińskim froncie były i wciąż są używane przeciwko rosyjskiemu agresorowi francuskie Caesary przekazane w liczbie 18 egzemplarzy w wersji 6x6. Warto tutaj dodać, że były one pierwszym tego typu rozwiązaniem przekazanym Ukrainie w kalibrze 155 mm.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy