Sensacyjna operacja Ukraińców. Wyjęli z piersi... odbezpieczony pocisk granatnika

Media donoszą o niezwykłej operacji, którą przeprowadzono na jednym z żołnierzy. Ukraińscy sanitariusze wyciągnęli z jego piersi aktywny granat VOG-25, który mógł wystrzelić w każdym momencie zabiegu. Narażając siebie na wybuch, medycy uratowali życie żołnierza.

Podczas walk z Rosjanami jeden z ukraińskich żołnierzy został trafiony granatem VOG-25, który zatrzymał mu się w ciele. Szczęściem w nieszczęściu było to, że granat nie eksplodował. Postanowiono dokonać operacji wyjęcia granatu, którą przeprowadził generał dywizji Służby Medycznej, Andrij Verba, jeden z najbardziej doświadczonych chirurgów wojskowych armii Ukrainy.

Niebezpieczna operacja dla pacjenta i lekarza

Ukraińscy medycy podjęli się trudnej operacji z narażeniem swojego życia. Ładunek granatu mógł bowiem wybuchnąć w każdej chwili. Przez to w Sali operacyjnej było także dwóch saperów, a podczas samej operacji medycy nie mogli wykonywać niektórych czynności np. nie mogli dokonać elektrokoagulacji, gdyż prąd mógłby uaktywnić granat.

Reklama

Na szczęście cała operacja przeszła bez zakłóceń i szybko udało się wyciągnąć granat VOG-25 i go zabezpieczyć. Według doniesień żołnierz, który miał tyle szczęścia w nieszczęściu znajduje się pod dalszą rehabilitacją i ma w przyszłości wrócić do służby.

Nie ma aktualnie dokładnych informacji, gdzie i kiedy miała miejsce operacja. O jej sukcesie jednak donoszą ukraińskie media i oficjalne profile rządowe m.in. wiceminister obrony Ukrainy, Hanny Malar.

Ta niezwykła operacja określana jest jako kolejny przykład heroizmu ukraińskich medyków, którzy codziennie narażają życie, aby ratować swoich kompanów. Obecnie zarówno frontowi jak cywilni medycy w Ukrainie pracują non stop, ze względu na intensywność rosyjskich ataków. Nie poddają się nawet mimo trudnych warunków, potrafiąc prowadzić nawet operacje serca po ciemku i przy braku prądu.

Granat, który utknął w ciele żołnierza. Czym są VOG-25?

Wszyscy w sali operacyjnej podczas wyciągania granatu mieli także dużo szczęścia. Eksplozja VOG-25 doprowadziłaby do prawdziwej katastrofy. Wypełnione są 48 gramami ładunku wybuchowego, który tworzą eksplozję, mogącą razić odłamkami na odległość 5-6 metrów.

Na wojnie w Ukrainie zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy korzystają z granatów VOG-25. Służą przede wszystkim do ataku na zgrupowania piechoty. Mimo już dosyć leciwej konstrukcji granaty VOG-25 dalej uznawane są za dobre i tanie konstrukcje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | wojna Ukraina-Rosja | granatnik | ukraińska armia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy