Setki ofiar użycia zakazanej broni w Ukrainie. Obecnie używa jej tylko Rosja

Organizacja Human Rights Watch bije na alarm, że Ukraina jest jedynym miejscem na świecie, gdzie używana jest amunicja kasetowa, która zakazana jest międzynarodowymi konwencjami. Rosjanie popełniają przerażającą zabronię na narodzie ukraińskim.

Rosja jedynym krajem świata, który obecnie używa zakazanej konwencją amunicji kasetowej
Rosja jedynym krajem świata, który obecnie używa zakazanej konwencją amunicji kasetowej123RF/PICSEL

Obecnie Ukraina jest jedynym krajem na świecie, w którym używana jest amunicja kasetowa. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez organizację Human Rights Watch. Według podanych informacji, armia rosyjska od chwili agresji na Ukrainę, setki razy używała przerażającej w swoim działaniu amunicji kasetowej. Taki rozdaj broni użyty został co najmniej 10 z 24 regionów Ukrainy.

Eksperci z Human Rights Watch podali, że w okresie od lutego do lipca bieżącego roku w Ukrainie w wyniku ostrzału z amunicji kasetowej zginęło 689 cywilów. Są to przypadki udokumentowane i w większości pochodzą z okolic Charkowa i Chersonia. W rzeczywistości jednak ofiar może być o wiele więcej.

Rosja jedynym krajem na świecie, który używa amunicji kasetowej

W 2008 roku 110 krajów z całego świata podpisało konwencję o zakazie używania takiej broni w konfliktach zbrojnych. Co ciekawe, 37 krajów zniszczyło w ostatnich latach swoje zasoby tej broni. Władze Rosji jednak nie złożyły swojego podpisu pod konwencją. Wojna w Ukrainie pokazała, że Rosja nie zamierza wycofać z użycia tej broni i często po nią sięga. W tej chwili, jako jedyny kraj na świecie.

Organizacja Human Rights Watch zaapelowała do Rosji, by przestała używać amunicji kasetowej i jak najszybciej podpisała konwencję z 2008 roku. Niestety, jako że Rosja nie podpisała konwencji, formalnie nie może być ukarana za jej używanie. Oprócz Ukrainy, Rosja w ostatnich latach używała tej broni również w Syrii.

Setki ofiar zakazanej broni w Ukrainie. Rosja na cenzurowanym

Amunicja kasetowa zawiera od kilku do kilkuset małych pocisków, a pocisk zawiera od kilkunastu do kilkuset podpocisków, które w odpowiednio zaprogramowanym momencie są uwalniane z głowicy. Amunicja eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego.

To stanowi ogromne zagrożenie dla ludności cywilnej, ponieważ część z tych małych pocisków nie wybucha. Według badań, pozostałości mogą w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do śmierci setek osób. Broń ta może tworzyć nad obszarami celu swoiste pola minowe. Władze Ukrainy podały, że tylko jednego dnia wojny, Rosjanie stawiają tyle min i pozostawiają niewybuchów, których neutralizacja może potrwać nawet miesiąc.

Algorytm wyśledzi tygrysa. Brytyjscy naukowcy walczą z nielegalnym handlemAFP