Słynny kamuflaż z czasów I wojny wcale nie taki skuteczny
Okręty z czasów I wojny światowej często posiadały bardzo nietypowy kamuflaż w formie kontrastowych geometrycznych wzorów. To właśnie “dazzle camo” (z ang. kamuflaż deformujący) – kamuflaż, który miał zmylić wroga i chronić przed atakami niemieckich U-Bootów. Choć wyglądał dość rewolucyjnie, najnowsze badania sugerują, że skuteczność tej techniki już tak rewolucyjna nie była.
Kamuflaż deformujący to technika malowania okrętów, która polegała na pokrywaniu ich powierzchni wzorami z kontrastujących kolorów i kształtów. Stworzone przez artystę Normana Wilkinsona (choć autorstwo przypisywał sobie także biolog Graham Kerr) wzory miały na celu zmylenie wrogich marynarzy obserwujących okręty przez peryskopy. Ich zadaniem było utrudnienie określenia kierunku i prędkości poruszania się jednostek.
Sprawdzono skuteczność kamuflażu
Aby sprawdzić skuteczność kamuflażu deformującego, badacze z Aston University i Abertay University przeprowadzili symulacje komputerowe. Stworzyli model statku RMS Mauretania, który podczas wojny służył do transportu wojsk, i pomalowali go różnymi wzorami kamuflażu. Następnie przedstawiali te wizualizacje uczestnikom eksperymentu i prosili ich o wskazanie kierunku, w którym poruszał się statek.
Wyniki pokazały, że “dazzle camo” wprowadzało pewne zniekształcenia w percepcji kierunku, dokładnie tak, jak zamierzano. Jednak efekt ten był częściowo niwelowany przez tzw. efekt horyzontu. Zjawisko to sprawia, że percepcja kierunku poruszania się obiektu naturalnie dąży do wyrównania z linią horyzontu, niezależnie od zastosowanego kamuflażu.
Czy kamuflaż deformujący był skuteczny?
Analiza wykazała, że skuteczność kamuflażu zależała od wielu czynników, wśród których wymieniono m.in. prędkość statku i jego odległość od obserwatora. W niektórych przypadkach kamuflaż rzeczywiście zmylił uczestników badania, choć w innych sytuacjach działał on wręcz na korzyść atakującego, zmniejszając błędy wynikające z efektu horyzontu.
Profesor Tim Meese z Aston University podsumował to wprost - “Czy kamuflaż deformujący działał? Tak, ale jego skuteczność była mniejsza, niż oczekiwały tego alianckie marynarki wojenne podczas I wojny światowej”.
Współczesne zastosowania kamuflażu deformującego
Mimo że kamuflaż tego rodzaju stracił na popularności po zakończeniu I wojny światowej, jego wpływy wciąż można znaleźć w dzisiejszych czasach. Niedawno ukraińska marynarka wojenna zaprezentowała zdjęcia jednostek pokrytych wzorami będącymi nowoczesnymi wariacjami co do “dazzle camo”. Eksperci spekulują, że może on być próbą ochrony przed dronami.
Dr George Lovell dodał, że efektywność tego rodzaju kamuflażu zależy od tego, czy drony są sterowane przez człowieka, czy może przez sztuczną inteligencję. Kamuflaż może oszukać wzrok ludzki, ale niekoniecznie algorytmy.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!