Specjalsi będą zdobywać Kraków

Skoki ze spadochronami do Wisły, desant ze śmigłowców i łodzi, odbijanie budynku zajętego przez terrorystów – to wszystko będzie można zobaczyć 25 maja w Krakowie. Podczas Święta Wojsk Specjalnych swoje umiejętności zaprezentują komandosi ze wszystkich jednostek.

Komandosi
KomandosiPolska Zbrojna
Dowództwo Wojsk Specjalnych obchodzi swoje święto
Dowództwo Wojsk Specjalnych obchodzi swoje świętoPolska Zbrojna

Uroczystości związane ze Świętem Wojsk Specjalnych odbędą się u stóp Wzgórza Wawelskiego. Szóstą rocznicę powstania tych wojsk jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych komandosi uczczą z dużym rozmachem.

- Tegoroczne uroczystości mają dla nas szczególne znaczenie. Po raz pierwszy spotkamy się na uroczystej zbiórce poza bramą koszar. Święto to okazja, by pokazać ludziom, na czym polega nasza służba. O komandosach na co dzień mówi się niewiele, bo ich zadania objęte są tajemnicą - tłumaczy ppłk Ryszard Jankowski, rzecznik Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Jak walczą najlepsi komandosi na przykład w Afganistanie? Operatorzy z wszystkich jednostek WS zaprezentują te działania podczas wspólnej operacji. Zaatakują przeciwnika, który ukryje się w budynku na jednym z brzegów Wisły. Będą strzelać i wysadzać. Niemal w tym samym czasie z pokładu samolotu An-28 i śmigłowca Mi-17 wprost do Wisły skoczy ze spadochronami kilku komandosów. Specjalsi, atakując z wody i powietrza, zajmą też płynącą po rzece barkę.

Operatorzy GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, Formozy, JW AGAT i JW NIL zaprezentują także swoje uzbrojenie i wyposażenie, jakim posługują się podczas akcji bojowych.

W polskich Wojskach Specjalnych służy około 3 tysięcy żołnierzy. Dowództwo Wojsk Specjalnych powołano na podstawie decyzji ministra obrony narodowej z 25 października 2006 roku. Formalnie wojska te jako oddzielny rodzaj sił zbrojnych funkcjonują od 2007 roku. W ich skład wchodzą jednostki wojskowe: GROM, komandosów z Lublińca, Formoza, Nil i Agat.

Za najbardziej doświadczoną uznaje się GROM, natomiast najmłodszą jest gliwicki Agat. Żołnierze WS biorą udział w misjach poza granicami kraju, m.in. w Afganistanie, gdzie odpowiadają m.in. za chwytanie terrorystów oraz szkolenie afgańskich pododdziałów antyterrorystycznych. Szkolą się w różnych warunkach i różnych krajach świata, m.in. w Gujanie Francuskiej i Indiach.

Obchodom Święta Wojsk Specjalnych będzie towarzyszyć także konferencja współorganizowana z Uniwersytetem Jagiellońskim na temat roli sił specjalnych w obliczu nowych zagrożeń dla międzynarodowego bezpieczeństwa.

Polska Zbrojna
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas