Symulowany atak nuklearny na Warszawę. "Ponad milion ofiar"

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co by stało się w przypadku ataku nuklearnego na Warszawę? Przeprowadzono symulację z wykorzystaniem rosyjskiego pocisku R-36M2. Bilans byłby tragiczny. Po uderzeniu zginęłoby ponad 1,3 mln mieszkańców stolicy Polski. Natomiast blisko milion ludzi odniósłby rany.

Symulowany atak nuklearny na Warszawę. "Ponad milion ofiar"
Symulowany atak nuklearny na Warszawę. "Ponad milion ofiar"123RF/PICSEL

Symulacje zostały opublikowane na łamach amerykańskiego "Newsweeka", a ich autorem jest historyk technologii nuklearnej prof. Alex Wellerstein. W trakcie symulowanych ataków nuklearnych oszacowano szkody w przypadku dużych miast europejskich. Na liście jest Warszawa, gdzie bilans po uderzeniu pocisku byłby wręcz tragiczny.

Atak nuklearny na Warszawę to ponad 1,3 mln ofiar

W trakcie symulacji prof. Alex Wellerstein wziął pod uwagę szkody, które zostałyby wyrządzone w przypadku ataku z użyciem rosyjskiego pocisku nuklearnego R-36M2 trafiającego w centra dużych miast w Europie.

Tego typu pocisk miałby cztery obszary oddziaływania i są to:

  • Promień kuli ognia w obszarze 39 kilometrów kwadratowych, gdzie wszystko uległoby zniszczeniu.
  • Drugi obszar o powierzchni około 1,1 tys. kilometrów kwadratowych, gdzie doszłoby do pożarów.
  • Trzeci promień w obszarze około 6,1 tys. kilometrów kwadratowych, w którym ludzie m.in. doznaliby oparzeń.
  • Czwarty obszar o powierzchni 9 tys. kilometrów kwadratowych, gdzie doszłoby m.in. do pękania szyb.

Symulacja wykazała, że uderzenie pocisku nuklearnego w Warszawę doprowadziłaby do śmierci aż 1 371 450 osób. Natomiast blisko 960. tys. mieszkańców zostałoby rannych. W zagrożonym obszarze znalazłoby się ponad 3,1 mln ludzi.

Pocisk nuklearny R-36M2 dokonałby ogromnych zniszczeń w innych miastach

Wellerstein zasymulował również ataki nuklearne z użyciem pocisku R-36M2 także na innych miastach w Europie. Dla przykładu w Londynie w strefie zagrożenia znalazłoby się ponad 13 mln ludzi, a zginęłoby około 3,9 mln mieszkańców. W Berlinie śmierć poniosłoby około 2 mln osób, gdzie 4,5 mln ludzi znalazłoby się w obszarze zagrożenia.

Symulacja powstała po podpisaniu przez Władimira Putina nowej doktryny nuklearnej w Rosji, co nastąpiło 19 listopada. R-36M2 to radziecki pocisk balistyczny i zarazem jeden z największych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Jego zasięg ocenia się na aż 16 tys. kilometrów, a moc szacuje się na równowartość 20 megaton trotylu. Promień kuli ognia w tym przypadku to ponad 39 kilometrów kwadratowych i w tym obszarze temperatura wzrasta do milionów stopni Celsjusza.

Źródło: Newsweek

Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas