Tak wygląda centrum szkoleniowe Ukraińców z obsługi broni NATO

Co jakiś czas dochodzą do nas wieści, że ukraińscy żołnierze odbywają szkolenia z obsługi najnowocześniejszej broni w różnych krajach NATO. Teraz możemy zobaczyć, jak wyglądają one z bliska.

Co jakiś czas dochodzą do nas wieści, że ukraińscy żołnierze odbywają szkolenia z obsługi najnowocześniejszej broni w różnych krajach NATO. Teraz możemy zobaczyć, jak wyglądają one z bliska.
Tak wygląda centrum szkoleniowe Ukraińców z obsługi broni NATO /Clash Report /Twitter

Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych szkolą się z obsługi zaawansowanej broni i sprzętu NATO w wielu krajach Europy. Dokładne lokalizacje centrów i ilość żołnierzy jest utajniona, ale w sieci pojawił się ciekawy materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć przebieg jednego ze szkoleń.

Szkolenia z obsługi broni w świecie wirtualnym

Trzeba przyznać, że obiekty szkoleniowe są urządzone w sposób minimalistyczny i przy niskim nakładzie kosztów. Większość ćwiczeń odbywa się za pomocą najnowocześniejszych systemów napędzanych technologiami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu, bez oddania jednego prawdziwego strzału można wyszkolić setki snajperów czy operatorów ręcznych wyrzutni rakiet.

Reklama

Na filmie możemy zobaczyć ćwiczenia z użyciem m.in ręcznej wyrzutni pocisków FIM-92 Stinger produkowanych przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Jest to przenośny zestaw rakietowy ziemia-powietrze. Ręcznie odpalane i naprowadzane na podczerwień pociski mogą z łatwością strącać samoloty w odległości do 4800 metrów i lecące na wysokości pomiędzy 180 a 3800 metrów. Ponadto broń może być także montowana na pojazdach opancerzonych.

Szkolenia Ukraińców w Polsce z obsługi czołgów Leopard 2

W połowie lutego polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że rozpoczęło się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard 2. Pierwsze jednostki mogą trafić do naszego wschodniego sąsiada do końca pierwszego kwartału tego roku.

Szkolenia mają prowadzić doświadczeni polscy żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej na poligonie Żagań-Świętoszów, a także instruktorzy z Kanady. Do Polski przybyło w sumie 105 ukraińskich żołnierzy, w tym 84 w ramach 21 załóg czołgów oraz 21 osób z personelu technicznego. Instruktaż ma trwać miesiąc, z codziennymi zajęciami trwającymi po 10-12 godzin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: FIM-92 Stinger
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy