Talon-A przekracza 5 Mach. Udane testy broni hipersonicznej USA
Amerykanie przyspieszają wysiłki w zakresie broni hipersonicznej, Pentagon potwierdził właśnie drugi udany test pojazdu wielokrotnego użytku Talon-A, przeprowadzony zaledwie 3 miesiące po pierwszym. System opracowany przez firmę Stratolaunch został wystrzelony w locie z samolotu-nosiciela Roc, przeleciał nad Oceanem Spokojnym, po czym bezpiecznie wylądował w Vandenberg Space Force Base.

Stratolaunch Systems, firma stojąca m.in. za największym pod względem rozpiętości skrzydeł samolotem na świecie (Roc), kontynuuje swoją współpracę z Pentagonem. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował w oficjalnym oświadczeniu o drugim udanym teście hipersonicznego pojazdu wielokrotnego użytku Talon-A, który został przeprowadzony w marcu, czyli zaledwie trzy miesiące po pierwszym locie testowym z napędem, co pokazuje, że prace w tym zakresie mocno przyspieszyły.
Zwłaszcza że zaledwie kilka dni wcześniej Pentagon ogłosił zakończenie kompleksowego testu lotu hipersonicznego z użyciem morskiego systemu startowego z zimnym gazem, uruchomionego 25 kwietnia z bazy Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Roc wyniósł Talon-A na odpowiednią wysokość nad Oceanem Spokojnym, po czym pojazd odpalił swój silnik (Hadley firmy Ursa Major), osiągnął prędkość ponad 6200 km/h, a następnie wylądował w Bazie Vandenberg Space Force w Kalifornii.
Drugi udany lot hipersonicznego Talon-A
Lot odbył się w ramach programu MACH-TB (Multi-Service Advanced Capability Hypersonics Test Bed), który ma na celu przyspieszenie rozwoju broni hipersonicznej poprzez tanie i szybkie testy. Umożliwiają one sprawdzanie nowych sensorów, systemów komunikacji i silników w warunkach ekstremalnych prędkości, a reużywalna konstrukcja pozwala zredukować czas przygotowania kolejnych lotów z miesięcy do zaledwie kilku tygodni, co czyni Talon-A unikalnym narzędziem dla inżynierów.
Prezentowanie ponownego użycia w pełni odzyskiwalnych pojazdów hipersonicznych to ważny etap dla MACH-TB. Oba loty to wielkie osiągnięcia dla naszego kraju, firmy i partnerów
Miał rozmieszczać satelity na orbicie
Przypomnijmy, że Stratolaunch zaczynało swoją działalność z myślą opracowania unikalnego systemu rozmieszczania jednostek na orbicie. Pomysł był taki, że zamiast startów z ziemi, statek kosmiczny można zamontować pod specjalnym samolotem startowym, a następnie zwolnić po wyniesieniu na odpowiednią wysokość. Dopiero wtedy jednostka miała uruchamiać swoje silniki rakietowe i samodzielnie dokończyć podróż na orbitę Ziemi, co miało być tańszą i wydajniejszą alternatywą dla rakiet jednorazowego użytku.
W celu realizacji tego planu Stratolaunch Systems zaprojektowało wspomniany już ogromny samolot o nazwie Roc, który może przenosić ładunek o wadze 250 ton, jest zasilany przez sześć silników Boeing 747 i może się pochwalić rekordową 117 m rozpiętością skrzydeł. Tyle że w międzyczasie zmienił się właściciel firmy, który zdecydował, że zamiast wynosić statki kosmiczne na orbitę, Roc będzie przenosić bezzałogowy pojazd hipersoniczny Talon-A, osiągający prędkość 5 Mach.