Tego jeszcze nie było. Zainstalowali nowe wyrzutnie w starym transporterze

Ukraińscy żołnierze wyposażyli radziecki transporter MT-LB w zbudowany wraz z Turkami zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Serdar RCWS. Ten wynalazek robi wrażenie.

Ukraińscy żołnierze zainstalowani moduł uzbrojenia Serdar RCWS na transporterze MT-LB
Ukraińscy żołnierze zainstalowani moduł uzbrojenia Serdar RCWS na transporterze MT-LBZSMU Ukroboronprommateriały prasowe

Ukraińcy kolejny raz łączą siły z Turkami. Tym razem wspólnie zbudowali nową mobilną platformę rakietową. Mowa tutaj o zdalnie sterowanym module uzbrojenia Serdar RCWS. Tymczasem żołnierze zainstalowali go na radzieckim transporterze MT-LB, który jest idealnym pojazdem do modyfikacji pod kątem nowego uzbrojenia.

Co ciekawe, transportery MT-LB były również produkowane na licencji w Hucie Stalowa Wola. Tysiące pojazdów zostało dostarczanych do byłego ZSRR. Maszyny te obecnie są wykorzystywane w walkach w Ukrainie, zarówno po stronie naszego wschodniego sąsiada, jak i Rosjan.

Kierowane laserowo pociski rakietowe RK-2S Skiff

Moduł uzbrojenia Serdar powstał na zlecenie armii innego kraju. Nazwa Serdar była inspirowana głównodowodzącym armią Imperium Osmańskiego. Moduł  powstał w wyniku współpracy tureckiego koncernu Aselsan, ukraińskiego Ukroboropromu oraz UkrSpecExport i biura projektowego Łucz.

Moduł Serdar może być wyposażony w cztery kierowane laserowo pociski rakietowe RK-2S Skiff o zasięgu 5 kilometrów i głębokości penetracji ponad 800 mm stali (po przebiciu pancerza reaktywnego). Możliwe jest również użycie nowszych pocisków rakietowych RK-2M o zasięgu 5,5 kilometra i zdolności penetracji 1100 mm RHA.

Współpraca ukraińsko-turecka w cieniu wojny z Rosją

Oprócz rakiet, moduł dysponuje też innym uzbrojeniem. Jest nim centralnie umieszczony karabin maszynowy 12,7 mm oraz moduł ogniowy po prawej stronie platformy obrotowej, który może być wyposażony w karabin maszynowy 7,62 mm lub 5,56 mm lub granatnik automatyczny 40 mm. Ukraińscy żołnierze wykorzystali moduł tylko z karabinem maszynowym.

Koncern Aselsan zapewnia, że moduł może strzelać 360 stopni w płaszczyźnie poziomej i od -15 do +45 stopni w elewacji. W ramach projektu strona ukraińska odpowiada głównie za uzbrojenie rakietowe i budowę modułu, a turecki koncern Aselsan dostarczył system stabilizacji, system kierowania ogniem, automatyczne śledzenie i system celowania z dalmierzem laserowym, kamerę termowizyjną oraz kamery telewizyjne.

Rolnik z Iraku gwiazdą internetu. Uczy jak prowadzić gospodarstwoAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas