To działa! Ukraińcy mają nowe zadanie dla starych radzieckich czołgów

Ukraina niezmiennie poszukuje skutecznych rozwiązań umożliwiających usuwanie pozostawionych przez Rosjan min. W obliczu braku dedykowanych rozwiązań, często sięga po "hybrydy", jak jednostka, której zdjęcia krążą właśnie po Telegramie.

Ukraina niezmiennie poszukuje skutecznych rozwiązań umożliwiających usuwanie pozostawionych przez Rosjan min. W obliczu braku dedykowanych rozwiązań, często sięga po "hybrydy", jak jednostka, której zdjęcia krążą właśnie po Telegramie.
Ukraińcy łączą leciwe radzieckie czołgi T-72M1 z brytyjskim trałem przeciwminowym /Wikipedia

Kolejne kraje regularnie wysyłają do Ukrainy swoje rozwiązania do usuwania min, jak choćby słowackie systemy Bozena 5, czyli bezzałogowy system przeznaczony do usuwania konwencjonalnych min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych oraz wspomagania usuwania improwizowanych ładunków wybuchowych czy koreańskie K600 "Rhino" specjalizujące się w usuwaniu przeszkód terenowych i rozminowywaniu. Siły Zbrojne Ukrainy dysponują również bezzałogowymi pojazdami naziemnymi swojego projektu, ale to wszystko za mało, biorąc pod uwagę skalę zaminowania kraju.

Reklama

Tu połączymy i... będzie Pan zadowolony!

To właśnie dlatego Ukraińcy szukają też innych sposobów rozwiązywania problemu - jeden z nich możemy zobaczyć na zdjęciach, które krążą właśnie po mediach społecznościowych. A mowa o połączeniu leciwych radzieckich czołgów T-72M1 z brytyjskim trałem przeciwminowym. Track Width Mine Plows (TWMP), bo o nim właśnie mowa, to rozwiązanie opracowane przez brytyjską firmę Pearson Engineering, która wcześniej dostarczyła tysiące takich włoków armii indyjskiej do czołgów T-72M1, T-90S i Arjun MK1, a także do niektórych zachodnich pojazdów opancerzonych.

Wygląda więc na to, że obecnie Wielka Brytania dostarcza je ukraińskim siłom zbrojnym, prawdopodobnie mając na celu zwiększenie zdolności ukraińskich pojazdów opancerzonych do bezpiecznego pokonywania zaminowanych terenów.

Bo warto dodać, że jest to niezbędne narzędzie w arsenale nowoczesnych czołgów, umożliwiające im, pojazdom opancerzonym, a następnie także piechocie, bezpieczne pokonywanie potencjalnie niebezpiecznego terenu, poprzez mechaniczne usunięcie zagrożenia.

Track Width Mine Plows (TWMP) został zaprojektowany tak, aby bezpiecznie wypierać ukryte lub podziemne miny i materiały wybuchowe domowej roboty, torując bezpieczną ścieżkę gąsienicom pojazdu. Cechami charakterystycznymi tego systemu są rozkładane przedłużenia ostrzy po obu stronach, zapewniające skuteczne usuwanie wszelkich wykrytych min poza oczyszczone granice torów. Co więcej, można go było łatwo przechowywać, gdy nie jest używany i nie przeszkadza w ruchu uzbrojenia, niezależnie od tego, czy jest schowany, czy rozstawiony.

Informacja prasowa/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miny lądowe | miny przeciwpiechotne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy