Trzy strzały i trzy rosyjskie wyrzutnie BM-27 Uragan poszły do piachu. To się nazywa precyzja

Ukraińskie wojsko opublikowało materiał przedstawiający spektakularny atak na rosyjski system artylerii rakietowej BM-27 Uragan - wystarczyły trzy precyzyjne pociski kierowane, żeby trzy "niszczyciele miast" poszły z dymem.

Ukraińskie wojsko opublikowało materiał przedstawiający spektakularny atak na rosyjski system artylerii rakietowej BM-27 Uragan - wystarczyły trzy precyzyjne pociski kierowane, żeby trzy "niszczyciele miast" poszły z dymem.
Ukraińcy zniszczyli trzy rosyjskie wyrzutnie Uragan w ramach jednek akcji /AFP/Russian Defence Ministry i Twitter/Ukraine Weapons Tracker (atak) /East News

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińscy żołnierze zmuszeni są każdej doby odpierać kilkadziesiąt rosyjskich ataków, więc jakiekolwiek osłabienie sił wroga jest dobrą wiadomością. Z pewnością ucieszyło ich zatem nagranie opublikowane przez twitterowy kanał Ukraine Weapons Tracker, które dokumentuje precyzyjny atak na rosyjskie systemy artylerii rakietowej BM-27 Uragan. Ukraińcy w ramach jednej akcji zlokalizowali i z dużą precyzją zneutralizowali aż trzy takie jednostki, wykorzystując do tego dokładnie trzy pociski.

Ukraińcy zneutralizowali trzy wyrzutnie BM-27 Uragan

Film został nakręcony w pobliżu miejscowości Nowonykanoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie sytuacja jest naprawdę trudna. Większość tych terenów jest okupowana przez Rosjan, którzy w ostatnich dniach próbują zająć pozostałe, wykorzystując do tego wszystkie możliwe środki i eksperymentując z różnymi formami ataku.

BM-27 Uragan - co to za systemy?

Reklama

Teraz przynajmniej mają do dyspozycji trzy wyrzutnie BM-27 Uragan mniej, a mowa o systemach, które w dużej mierze - razem ze starszymi systemami BM-21 Grad - odpowiadają za zniszczenia ukraińskich miast, bo to właśnie z ich udziałem Rosjanie prowadzili masowy ostrzał budynków mieszkalnych.

BM-27 Uragan to radziecki system artylerii rakietowej strzelający niekierowanymi pociskami rakietowymi kalibru 220 mm, który pierwszy raz wszedł do użytku w 1975 roku, a bojowo pierwszy raz został użyty w 1982 roku w Afganistanie. Podstawowym elementem systemu jest samobieżna wyrzutnia składająca się z bloku 16 5-metrowych prowadnic osadzonych na samochodzie ciężarowym ZIŁ-135ŁM.

Może on niszczyć cele w zasięgu 35 kilometrów, odpalając pociski burzące i kasetowe (a także dymne oraz oświetlające), a został zaprojektowany do zwalczania wszelkiego rodzaju celów grupowych, lekkich i opancerzonych pojazdów oraz wojskowych i przemysłowych obiektów obronnych.

Zespół badaczy z bloga Oryx, który analizuje zdjęcia i filmy dokumentujące straty obu stron konfliktu, poinformował, że według ich obliczeń Ukraińcy zlikwidowali łącznie 49 wyrzutni BM-27 Uragan.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Uragan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy