Turcja się zbroi. Ankara rozpoczyna seryjną produkcję swojego nowego czołgu podstawowego

Projekt Altay, czyli nowy turecki czołg podstawowy wchodzi w ostatnią fazę. W najbliższym czasie Ankara wejdzie w posiadanie 100 nowoczesnych czołgów.

Jak donosi Bulgarianmilitary, już w 2023 roku Turcja otrzyma pierwsze dwa czołgi Altay, które po serii testów i analiz, zostaną włączone do sił zbrojnych. Docelowo każdego miesiąca będzie produkowanych osiem czołgów, lecz ma to nastąpić dopiero za dwa lata.

Trzeba podkreślić, że w projekt nowego czołgu podstawowego Altay zaangażowana jest południowokoreańska firma Hyundai Rotem. Wcześniej nastąpił transfer technologii pomiędzy Ankarą a Seulem. Co ciekawe, czołg Altay bazuje na koreańskim czołgu K2 Black Panther. W nowej tureckiej maszynie wykorzystane zostaną koreańskie technologie związane z produkcją gładkolufowego działa 120 mm, z opancerzeniem i z testami wydajności. W projekt zaangażowanych jest aż dziewięć firm z Azji Mniejszej.

Reklama

W kolejnej transzy Ankara ma dostać 250 czołgów, a docelowo w skład tureckiego wojska ma wejść co najmniej 1000 tych maszyn. Szacuje się, że wartość transakcji wynosi około 3,5 mld dolarów amerykańskich. Eksperci twierdzą, że pierwszym zagranicznym nabywcą będzie Katar, który ma zamówić ponad 100 jednostek Altay.

Co będzie umieć nowy turecki czołg podstawowy?

Podstawowym uzbrojeniem czołgu będzie działo 120 mm. Maszyna wyposażona będzie w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia, które ma posiadać karabin maszynowy 12,7 mm/ 7,62 mm. Pierwsze jednostki mają być napędzane 12-cylindrowym wysokoprężnym silnikiem chłodzonym wodą, a kolejne będą napędzane nowym wysokoprężnym silnikiem BATU V12, chłodzonym specjalną cieczą. Silniki mają moc 1 500 koni mechanicznych, które pozwolą na osiągnięcie prędkości 65 km/h.

Pancerz ma chronić przed bronią chemiczną, biologiczną, radiologiczną i jądrową. Czołg ma odznaczać się także wysoką manewrowością. Wmontowane mają zostać również specjalne systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe, które będą aktywować się w przypadku trafienia lub wypadku. Ponadto w skład systemów wejdą czujniki wykrywające zanieczyszczenia pochodzące z broni chemicznej, biologicznej i jądrowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Turcja | czołg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy