Turcy opracowali pierwszą na świecie bezzałogową łódź bojową do walki elektronicznej

Turecki bezzałogowy sprzęt Marlin SiDA jest pierwszą na świecie łodzią zdolną do prowadzenia walki elektronicznej. Czy tak będzie wyglądać militarna przyszłość?

Turcja staje się potentatem w produkcji bezzałogowych maszyn bojowych
Turcja staje się potentatem w produkcji bezzałogowych maszyn bojowych123RF/PICSEL

Marlin SiDA został stworzony przez tureckie firmy Sefine i Aselsan i została skonstruowana w ramach projektu "Platforma dla uzbrojonych bezzałogowych pojazdów morskich" (w języku tureckim to SIDA). Niezwykła łódź ma wziąć udział w zbliżających się ćwiczeniach NATO na Morzu Czarnym. Jak mówi przewodniczący Prezydium Tureckiego Przemysłu Obronnego Ismail Demir, Turcja jest "pionierem" wśród bezzałogowych maszyn. Wpływ mają na to także drony Bayraktar, według niego są przełomowymi systemami uzbrojenia.

Turecka bezzałogowa łódź bojowa - Marlin SiDA

Łódź została zbudowana przez turecką firmę Sefine, zaś systemy walki elektronicznej zostały opracowane przez inny turecki koncern, czyli Aselsan. Firma ta znana jest na międzynarodowym rynku militarnym i aktywnie rozwija swoją działalność zwłaszcza w zakresie systemów walki elektronicznej. Zdecydowana większość tureckich systemów rakietowych, w tym powietrznych, morskich, czy lądowych jest oparta o sprzęt i technologię opracowaną przez Aselsana.

Merlin SiDA do tej pory przeszedł pomyślnie wiele testów, dzięki czemu turecki rząd chciałby wkrótce rozpocząć seryjną produkcję tego sprzętu. Jednakże według medialnych doniesień ostatecznym sprawdzianem mają być nadchodzące ćwiczenia NATO na Morzu Czarnym, które zdecydują o losie tego projektu. Tureckie źródła podają, że Ankara jest chętna zamówić Marlin SiDA, ale może się to stać najprędzej w przyszłym roku podatkowym. Z drugiej strony, Sefine i Aselsan informują, że są gotowi rozpocząć seryjną produkcję tych maszyn dla klientów z zagranicy.

Niestety niewiele wiadomo o tym sprzęcie - można jedynie bazować na specyfikacji bliźniaczej bezzałogowej łodzi bojowej ULAQ SIDA, która wyposażona jest w pociski przeciwpancerne dalekiego zasięgu. Łódź ta może pokonać maksymalnie około 400 km i rozwinąć prędkość do 65 km/h. Używa zaszyfrowanej komunikacji i jest w stanie obserwować otoczenie zarówno w dzień, jak i w nocy. Może być wykorzystywana także w misjach wywiadowczych, czy misjach ochrony granic, portów, czy innych statków. Łódź wyposażona jest w system dowodzenia i kontroli, który pozwala na zdalne sterowanie maszyną i na zarządzanie poszczególnymi sprzętami.

Tureckie drony Bayraktar

Dzięki sprawdzeniu Bayraktara w realnej wojnie w Ukrainie sprzęt ten jest jednym z najbardziej poszukiwanych tureckich produktów zbrojeniowych na świecie. W ostatnich latach Ankara skupiała się na rozwoju rodzimej technologii bezzałogowych maszyn, przez co stała się obecnie potentatem w tej dziedzinie. Jak widać, rozszerza swoją działalność także w strefie marynarki wojennej.

Moskwa w "Graffiti" o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej: Rok 2026 jest realistycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas