Tysiące Szwajcarów nie chce zakupu najnowocześniejszych myśliwców na świecie

Amerykańskie samoloty bojowe F-35 stealth mogą nie trafić do Szwajcarii. Specjalną petycję podpisało tysiące osób, z kolei rząd mimo wszystko nadal chce dokonać zakupu. Dlaczego część Szwajcarów jest przeciwna?

Specjalną petycję dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie anulowania zakupu myśliwców piątej generacji F-35 stealth podpisało w Szwajcarii aż 120 000 osób. Podpisy zostały przedstawione w parlamencie kraju, z kolei Rada Federalna jest przeciwna temu pomysłowi.

Jak informuje Rada nowe referendum, spowoduje opóźnienie, które z kolei będzie skutkować wzrostem cen i przekroczeniem budżetu. Dodatkowo może ono pozostawić Szwajcarię bez sił powietrznych już w 2030 r., na co nie może sobie pozwolić żaden kraj na świecie. "Od 2030 roku ludność nie będzie już chroniona przed zagrożeniami i niebezpieczeństwami powietrznymi" - mówi Rada Federalna, która wspierana jest przez szwajcarskie Ministerstwo Obrony.

Reklama

Szwajcarskie referendum w sprawie F-35

Szwajcarzy o zakupie amerykańskich F-35 zdecydowali w poprzednim referendum, które odbyło się w 2020 roku. Wówczas niewielka liczba głosów przechyliła szalę na korzyść tego myśliwca. Wcześniej, w 2014 roku do włączenia w szwajcarskie siły powietrzne został zaproponowany szwedzki SAAB Gripen, jednakże Szwajcarzy w referendum odrzucili ten wybór. W 2016 roku rząd otrzymał pozwolenie od swoich obywateli na pozyskanie nowych myśliwców, jednakże kolejne referendum dotyczyło tylko autoryzacji zakupu bez określenia dokładnego modeli samolotu.

Szwajcarski rząd przeznaczył około 9 mld franków szwajcarskich na zakup nowego systemu obrony powietrznej i myśliwców, które z kolei kosztowałyby prawie 6 mld franków.

Jeśli referendum by się odbyło i nawet jeśli F-35 zostałby ponownie wybrany jako nowy myśliwiec szwajcarskich sił powietrznych, to Szwajcaria ryzykuje, że przesunie się na dalsze miejsca w "specjalnej kolejce". Na F-35 już w tym momencie czeka Kanada, Niemcy i Finlandia.

Amerykański F-35

Myśliwiec F-35 to jeden z najbardziej nowoczesnych maszyn tego typu na świecie. Służy do wykonywania misji bojowych, czy misji dotyczących zdobycia przewagi powietrznej. Jest w stanie prowadzić także wojnę elektroniczną i przeprowadzać misje wywiadowcze, inwigilacyjne i rozpoznawcze.

Samoloty F-35 do 2044 roku mają stanowić większość załogowego lotnictwa taktycznego Amerykańskich Sił Powietrznych. Maszyna osiąga prędkość Mach 1,6 i jest w stanie pokonać 2 800 km. Może ponadto wznieść się na pułap około 15 000 m. F-35 wyposażony jest w 4-lufowe działko obrotowe, pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, AIM-9X Sidewinder, czy MBDA Meteor, a także w pociski powietrze-ziemia AGM-88G AARGM-ER, CZY SPEAR 3. Zamontowane mogą być tutaj jeszcze pociski przeciwokrętowe, bomby kierowane i precyzyjne naprowadzane bomby ślizgowe.

Samolot posiada również radar AESA AN/APG-81, system ostrzegania, system walki elektronicznej, czy taktyczny system nawigacji powietrznej i precyzyjny system podejścia i lądowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | F-35 | Szwajcaria | referendum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy