Ukraina i Rosja nie toczą ze sobą pierwszej wojny. Historia konfliktu jest długa

Rosja i Ukraina wcale nie są braterskimi narodami, jak to często podkreśla rosyjska propaganda. Wręcz przeciwnie, oba państwa walczyły ze sobą już wielokrotnie, kiedy Kijów próbował uciec do sowieckiej dominacji. Przyjrzyjmy się historycznym aspektom relacji Ukrainy i Rosji.

Ukraińska wojna o niepodległość

Koniec I wojny światowej przyniósł upadek caratu i rozpoczęcie wojny domowej pomiędzy zwolennikami starego porządku a bolszewikami. Moment ten wykorzystała Ukraina deklarując wówczas powstanie Ukraińskiej Republiki Ludowej. Niestety Ukraińcy musieli walczyć o swoje granice z Rumunią, Czechosłowacją oraz ZSRR. W tej nierównej walce ulegli, tracąc w 1922 roku suwerenność.

Czerwony terror

Bolszewicy w latach 1917-1922 dokonywali masowych morderstw i represji wobec przeciwników swojej władzy politycznej. Do głównych wrogów zaliczali się zwolennicy caraty,  burżuazja oraz posiadacze ziemscy. Wśród ponad miliona zabitych znalazło się wielu Ukraińców, którzy byli torturowani, krzyżowani oraz mordowani w inny brutalny sposób.

Reklama

Wielki Głód (Holodomor)

Jedna z największych zbrodni w historii ludzkości będąca dziełem najbardziej zbrodniczego reżimu Józefa Stalina. Po skonsolidowaniu swojej władzy Józef Stalin wprowadził masowy projekt industrializacji w ZSRR. 

Sprzeciwiali się temu mieszkańców Ukrainy, ponieważ polityka Stalina łączyła się z kolektywizacją i ściąganiem obowiązkowych nieodpłatnych dostaw produktów rolnych. Z tego powodu sowiecki reżim wywołał w latach 1932-1933 klęskę głodu. Umrzeć miało od 3,5 do 10 miliona Ukraińców. W XXI wieku ukraiński sąd uznał przywódców ZSRR winnych zbrodni ludobójstwa.

II wojna światowa

Na terenie Ukrainy toczyły się ciężkie walki. Niemcy w przeciągu 6 tygodni od rozpoczęcia inwazji na ZSRR weszli do Kijowa, a duża część Ukraińców widziała w nich wyzwolicieli i dołączyła do jednostek niemieckich walczących z Armią Czerwoną

Jednak Niemcy mieli inne plany i zaczęli dokonywać masowych morderstw na ludności ukraińskiej i coraz więcej Ukraińców przyłączyło się do Armii Czerwonej. Ogółem zginęło 1,4 miliona Ukraińców.

Opór w czasach w ZSRR

II wojna świata doprowadziła do stworzenia Ukraińskiej Armii Narodowowyzwoleńczej i tym samym powstania ukraińskiego ruchu narodowego. W latach 1944 - 1954 ukraińska partyzantka zabiła 35 tys. sowieckich żołnierzy, o wiele więcej niż podczas wojny w Afganistanie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku podczas interwencji ZSRR. Wskutek działalności partyzantów w Ukraińskiej SRR represje ze strony NKWD były straszliwe i doprowadziły do śmierci wielu osób. Ukraińcy przez dekady byli gorzej traktowani przez centralne władze ZSRR.

Po upadku ZSRR - okupacja Krymu

Po kilkudziesięciu latach od upadku ZSRR, podczas drugiej udanej rewolucji na Majdanie w 2014 roku, Rosja zdecydowała się o sobie przypomnieć i dokonała aneksji Krymu, który uważany jest nadal przez społeczność międzynarodową jako terytorium Ukrainy tymczasowo okupowane przez Rosję. Partyzanci wspierani przez Putina wtargnęli także do Ługańska i Donbasu, gdzie aż do 2022 roku utrzymywano Ługańską i Doniecką Republikę Ludową stale wywierając presję na Ukrainę.

Jednak ciągły konflikt trwające przez ostatnie osiem lat pozwolił na przeszkolenie wielu tysięcy ukraińskich mężczyzn i kobiet, dzięki czemu dzisiaj mogą skuteczne bronić swojego państwa przed barbarzyńską inwazją.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy