Ukraina otrzyma nową broń do niszczenia roju dronów. Czym jest Skynex?

Dyrektor generalny firmy Rheinmetall potwierdził przekazanie Ukrainie nowej broni. Mowa tu o dwóch systemach przeciwpowietrznych Oerlikon Skynex. Może on dosłownie niszczyć roje dronów czy pocisków, dzięki czemu stanie się niezwykle ważnym elementem obrony przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę.

  • Armin Papperger, CEO koncernu Rheinmetall potwierdził realizację kontraktu o dostarczenie dwóch systemów Oerlikon Skynex Ukrainie.
  • Jego wartość wynosi 200 mln euro. Jak potwierdza sama firma, Skynex trafi w ręce Ukraińców w czwartym kwartale 2023 roku.
  • Oerlikon Skynex to nie tylko sama broń, ale cały system kontroli obrony przeciwpowietrznej krótkiego zasięgu. Podstawowo składa się na niego 35 mm armata Oerlikon, radar, i system dowodzenia Skymaster.

Niemcy przekazują Ukrainie nowoczesny system Skynex

O realizacji zamówienia na systemu Skynex dla Ukrainy donosi The Wall Street Journal, powołując się na słowa CEO koncernu Rheinmetall. Jest to potwierdzenie wcześniejszych doniesień o przekazaniu tych systemów Ukrainie. W grudniu 2022 pojawiła się informacja, że Rheinmetall podpisał umowę na dostarczenie systemów Skynex "nieznanemu krajowi". Już wtedy niemiecki portal Handelsblatt informował, że trafią do Ukrainy. Teraz mamy potwierdzenie.

Reklama

Cena zamówienia wynosi 200 mln euro, na którą składają się systemy i ciężarówki, na których mają zostać postawione. Za całe zamówienie ma zapłacić rząd federalny. Pojawiły się przy tym doniesienia, że systemy już znajdują się w Ukrainie. Zapytaliśmy firmę Rheinmetall o komentarz nt. tych przypuszczeń. Zdementowała te informacje. Jak przekazali nam przedstawiciele firmy, systemy Skynex mają trafić do Ukrainy w czwartym kwartale 2023 roku.


System Skynex. Niszczyciel dronów, który może bronić całe miasta

Podstawowym elementem Skynex jest 35 mm armata Oerlikon Revolver Gun Mk3, umieszczona na module wieżowym Skyranger. Maksymalnie może wystrzeliwać aż 1000 pocisków na minutę, na odległości do 4 kilometrów. Stawia tym skuteczną zasłonę o krótkim zasięgu przed helikopterami, samolotami a w szczególności dronami i pociskami manewrującymi, lecącymi na niskim pułapie.

Armata Skynex może prowadzić tak skuteczną obronę dzięki zintegrowaniu z radarem Oerlikon X-TAR3D, który w zależności od typu celu może wyszukać go w odległości od 25 do 55 kilometrów, dostarczając przy tym jego trójwymiarowy obraz. Radar uzupełnia MSU, czyli zestaw czujników, który po identyfikacji celów przekazuje dane do armaty czy wyrzutni, mogącej najszybciej je zestrzelić. Całość Skynex jest kontrolowana przez system zarządzania walką Oerlikon Skymaster. Pozwala on w czasie rzeczywistym kierować obroną całego systemu.

Jedną z najważniejszych cech systemu Skynex jest stosunek ceny do jakości w jego użytkowaniu. Armata Oerlikon Revolver Gun Mk3 wykorzystuje amunicje AHEAD, która jest tańsza niż tradycyjne pociski rakietowe, używanych w Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich pocisków i rakiet. Skynex może przejąć obowiązki niemieckich systemów Gepard, których zresztą jest rozwinięciem. Dzięki posadzeniu na ciężarówkach zachowają mobilność, a ulepszone działo i system zarządzania bitwą poprawi skuteczność ostrzału.

Dzięki Skynex Ukraina będzie mogła strącać całe roje rosyjskich dronów, pocisków czy nisko lecących samolotów, które mają atakować ukraińską infrastrukturę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | wojna Ukraina-Rosja | Pomoc Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy