Ukraina prezentuje Katran VENOM. Miota polskimi Piorunami
Ukraińskie władze potwierdziły bojowe zastosowanie nowego bezzałogowego drona nawodnego Katran VENOM. Jednostka może być wyposażona w szeroki wachlarz zaawansowanego uzbrojenia, w tym torpedy, przenośne zestawy przeciwlotnicze (MANPADS), karabiny maszynowe, systemy walki elektronicznej oraz systemy obronne przeciwko pociskom artyleryjskim.

Zaczęło się od Sea Baby, którymi Ukraina chwaliła się w sierpniu 2023 roku, informując o ich wykorzystaniu do głośnego ataku na Most Krymski i przedstawiając je jako "konstrukcję rozwojową całej rodziny bezzałogowych dronów kamikadze". Prace nad nią ruszyły zaraz po rosyjskiej inwazji, a produkcja odbywała się w tajnych zakładach rozproszonych na terenie całej Ukrainy, co uniemożliwiło Rosjanom wpływania w znaczący sposób na ich wytwarzanie. Od tego czasu ukraińskie drony nawodne doczekały się wielu usprawnień, modyfikacji i wersji, stając się postrachem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i wzorem dla wielu armii świata.
Brave1 znowu w akcji
Teraz zaś ukraińskie władze potwierdziły rozwój oraz bojowe zastosowanie nowego bezzałogowego drona nawodnego Katran VENOM. Informację o bojowym użyciu systemu, rozwijanego przez Military Armored Company HUB, działający w ramach platformy Brave1, potwierdził minister transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorow. Przypominamy, że to ukraińska inicjatywa rządowa, której celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań mogących przysłużyć się armii. Każdy może zgłosić swój pomysł, rejestrując się na wskazanej stronie i przesyłając swoją propozycję, a zatwierdzone projekty są opracowywane i testowane.
Co potrafi Katran VENOM?
Kluczowymi cechami Katran VENOM mają być wielofunkcyjność oraz potężne uzbrojenie, które może obejmować dwie torpedy przeznaczone do eliminacji celów morskich (dokładny model nie został ujawniony, ale warto pamiętać, że Szwecja przekazała Ukrainie nieujawnioną broń podwodną, którą mogą być nowoczesne torpedy Torped 47 lub SLWT), karabin maszynowy M134 Minigun do niszczenia obiektów na czołowym kursie, karabin maszynowy Browning z kątem ostrzału 180 stopni przeznaczony do zwalczania celów powietrznych oraz dwa przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun (tak, te słynne polskie Pioruny) do obrony przed atakami z powietrza.
Warto zaznaczyć, że konfiguracja uzbrojenia może być dostosowywana do konkretnej misji, co zapewnia większą elastyczność operacyjną. Katran VENOM USV jest też wyposażony w szereg nowoczesnych systemów wspomagających, jak system ochrony przed laserowym wykrywaniem i namierzaniem przez wroga, systemy walki elektronicznej i rozpoznania radioelektronicznego umożliwiające zakłócanie i przechwytywanie sygnałów przeciwnika czy system obronny wykorzystujący pułapki dymne i termiczne, które pomagają unikać trafień pociskami rakietowymi i artyleryjskimi.
Zadania bojowe Katran VENOM
Katran VENOM może poruszać się z prędkością do 130 km/h i ma zasięg operacyjny do 1500 km. Dzięki zastosowaniu dwóch zanurzonych silników odrzutowych, jednostka różni się od innych ukraińskich dronów morskich, które zazwyczaj wykorzystują pojedynczy napęd strugowodny. Dron może być sterowany przez dowolną antenę satelitarną, a zaawansowany system obserwacji łączy kamery dzienne i termowizyjne, zapewniając wysoką świadomość sytuacyjną.
Producent wskazuje, że nowy dron morski może wykonywać szeroki zakres misji, w tym ataki na wodzie (eliminacja małych jednostek pływających, barek desantowych, dronów morskich i infrastruktury portowej), wsparcie operacji powietrzno-morskich (osłona samolotów, śmigłowców, dronów oraz zespołów działających na wodzie) czy rozpoznanie (szybkie i bezpieczne prowadzenie operacji zwiadowczych na dużych dystansach). Mówiąc krótko, biorąc pod uwagę wcześniejsze sukcesy ukraińskich dronów nawodnych, nowy Katran VENOM może w znaczący sposób wpłynąć na równowagę sił na Morzu Czarnym.