Ukraińcy atakują zaskakującą bronią. To prawdziwy frankenstein

USA nie pozostawia Ukrainy w walce, pomagając jej opracować nowe uzbrojenie. Jedną z nich są systemy programu FrankenSAM, mające wskrzesić i ulepszyć ukraińską obronę powietrzną. Dzięki temu powstała skuteczna broń do zwalczania rosyjskich dronów.

Ukraińcy otrzymali jedną ze zmodyfikowanych wyrzutni FrankenSAM
Ukraińcy otrzymali jedną ze zmodyfikowanych wyrzutni FrankenSAM@John_A_RidgeTwitter
Ukraińcy otrzymali jedną ze zmodyfikowanych wyrzutni FrankenSAM
Ukraińcy otrzymali jedną ze zmodyfikowanych wyrzutni FrankenSAM@John_A_RidgeTwitter

FrankenSAM pokazany na Ukrainie

Program FrankenSAM to jeden z największych projektów wspólnego tworzenia broni przez Amerykanów i Ukraińców. Zakłada projektowanie systemów obrony powietrznej łączącej amerykańskie pociski z uzbrojeniem ukraińskiej armii, tworząc swoiste "frankensteiny".

Wcześniej pojawiły się doniesienia, że tego typu broń już znajduje się na Ukrainie, jednak to teraz pojawiły się na to ostateczne dowody. Ukraińskie dowództwo operacyjne "Wschód" pokazało pierwsze zdjęcia jednego z systemów FrankenSAM. Wykorzystywany na wschodnim froncie Ukrainy jest jako jedna z linii obrony przed rosyjskimi śmigłowcami i dronami.

Pociski RIM-7 Sea Sparrow strącają drony nad Ukrainą

Pokazany FrankenSAM bazuje na poradzieckiej wyrzutni rakiet ziemia-powietrze Buk-M1, która do dziś stanowi jeden z najważniejszych elementów obrony powietrznej Ukrainy. Jednak w wersji amerykańsko-ukraińskiej wykorzystuje nowe pociski. Zamiast kontenerów ze standardowymi pociskami serii 9М38, ten FrankenSAM wykorzystuje pociski RIM-7 Sea Sparrow. W ten sposób USA zapewnia ukraińskim żołnierzom dodatkową amunicję obrony powietrznej, przy jednoczesnym wykorzystaniu znanych im systemów uzbrojenia.

Pocisk RIM-7 Sea Sparrow
Pocisk RIM-7 Sea SparrowWikimedia

Specyfika pocisków RIM-7 Sea Sparrow:

  • Długość: 3,66 m
  • Szerokość: 2,3 m
  • Waga: 226.8 kg (wersje RIM-7F i RIM-7M), 231 kg (wersja RIM-7P)
  • Napęd: silnik rakietowy na paliwo stałe Hecules Mk 58
  • Prędkość maksymalna: 4 Ma (4 939 km/h)
  • Zasięg: 22 km (wersje RIM-7F i RIM-7M), 26 km (wersja RIM-7P)
  • Maksymalny pułap: 8,5 km (wersje RIM-7F i RIM-7M), 15,2 km (wersja RIM-7P)

Ogromna skala programu FrankenSAM

Widziana na zdjęciu wyrzutnia to tylko jeden z trzech znanych elementów programu FrankenSAM. Obok zmodyfikowanego Buk-M1 jest jeszcze jedna niezidentyfikowana wyrzutnia obrony powietrznej, którą przystosowano do wystrzeliwania amerykańskich pocisków AIM-9M Sidewinder. Trzecim ma być "ukrainizacja" Patriotów, do których implementuje się elementy z ukraińskich systemów obrony powietrznej np. radary.

Celem programu FrankenSAM jest tanie i szybkie zaopatrzenie Ukraińców w dostępną amunicję do obrony nieba z wykorzystaniem zachodniej technologii. To naturalne działanie biorąc pod uwagę, że dostawy kolejnych zachodnich systemów jak baterie Patriot czy IRIS-T potrafią się przedłużać. Dzięki takiemu rozwiązaniu jak FrankenSAM Ukraina mają poczucie, że nie są sami w wojnie z Rosją.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

W Tokio zaprezentowano "latający samochód" AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas