Ukraińcy mają już 5 tys. Humvee. Robią więc z nimi różne rzeczy

Jak informuje serwis Militarnyi w swojej nowej publikacji, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują obecnie flotą około 5000 amerykańskich pojazdów wielozadaniowych HMMWV (Humvee) w różnych konfiguracjach. Nic więc dziwnego, że regularnie oglądamy je w kolejnych interesujących lokalnych modyfikacjach, jak np. wyrzutnia Grad czy system walki elektronicznej.

Amerykański Humvee pełni w ukraińskiej armii różne role, np. platformy walki elektronicznej
Amerykański Humvee pełni w ukraińskiej armii różne role, np. platformy walki elektronicznejOSINTtechnical @OsinttechnicalTwitter

Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali wsparcia, jaką Ukraina otrzymuje od zachodnich sojuszników, ale obserwatorzy skrupulatnie śledzą wszystkie doniesienia. Dzięki temu wiemy na przykład, że ukraińska flota Humvee liczy aktualnie ok. 5 tys. egzemplarzy. Większość z tych pojazdów została dostarczona w ramach pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych i innych państw sojuszniczych, głównie w wersjach nieopancerzonych.

Ukraińskie siły zbrojne szeroko wykorzystują HMMWV do działań bojowych i logistycznych, doceniając ich zdolności terenowe i wszechstronność, a także łatwość modyfikacji - wystarczy tylko wspomnieć, że często wykorzystywane są one jako platforma dla ciężkiego uzbrojenia. I tak widzieliśmy już dwumiejscową wersję M1152 wyposażoną w różne systemy, w tym wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową, przeciwlotnicze systemy rakietowe oraz inne rodzaje broni.

Humvee jako wyrzutnia rakietowa

A przykładów nie trzeba daleko szukać, bo dosłownie na początku lutego ukraińscy inżynierowie zaprezentowali HMMWV przekształcony w wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową z wykorzystaniem prowadnic rurowych radzieckiego systemu BM-21 Grad. I chociaż było to poważne wyzwanie, bo BM-21 Grad jest znany z potężnych 122 mm rakiet, a jego oryginalne podwozie zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymać znaczne obciążenia podczas wystrzału, zdaniem Kijowa modyfikacja zakończyło się pełnym sukcesem.

Ukraińskie siły zbrojne wykorzystują ponadto różne wyspecjalizowane pojazdy bazujące na HMMWV, takie jak system obrony powietrznej AN/TWQ-1 Avenger, mobilne platformy przeciwpancerne z wyrzutniami pocisków TOW, wyrzutnie rakiet kierowanych APKWS oraz samobieżne haubice kalibru 155 mm oparte na systemie 2-CT Hawkeye.

A może system walki elektronicznej?

Dziś w sieci pojawiło się z kolei nagranie, na którym oglądamy HMMWV wyposażony w szereg anten na dachu, które nie są jego typowym wyposażeniem. To ciekawy widok, ponieważ sugeruje, że pojazd został przystosowany do walki elektronicznej, a takiego wykorzystania amerykańskiej legendy jeszcze nie widzieliśmy.

Jak sugerują eksperci bulgarianmilitary.com, duża liczba i różnorodność anten na tym konkretnym HMMWV sugeruje ich zdaniem, że jednostka oferuje sprzęt do przechwytywania, zakłócania lub manipulowania sygnałami elektronicznymi - niewykluczone, że niektóre z nich służą do tzw. spoofingu, czyli celowego wprowadzania w błąd systemów nawigacyjnych i celowniczych przeciwnika.

To wskazuje na zastosowanie pojazdu jako platformy walki elektronicznej (EW), mającej na celu zakłócanie komunikacji wroga, systemów radarowych lub sieci GPS. Zdolności walki elektronicznej odgrywają kluczową rolę we współczesnych konfliktach, ponieważ pozwalają uzyskać znaczącą przewagę poprzez neutralizację lub osłabienie skuteczności technologii przeciwnika.

I nie da się ukryć, że wykorzystanie Humvee jako platformy dla takich systemów wpisuje się w trend adaptowania istniejących i powszechnie dostępnych zasobów wojskowych do nowych zastosowań. Zwłaszcza że mobilność, zdolności terenowe oraz istniejąca infrastruktura HMMWV czynią go idealnym kandydatem do szybkiego rozmieszczenia w różnych środowiskach, w tym właśnie wymagających działań z zakresu walki elektronicznej.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?