Ukraińcy nasłali na Rosjan "Wampiry". To ich debiut bojowy
Służba prasowa ukraińskiej marynarki wojennej opublikowała materiał filmowy przedstawiający skuteczność bojową jednostek obrony powietrznej. To jednocześnie potwierdzony debiut nowego systemu do walki z dronami o wiele mówiącej nazwie VAMPIRE.
Jak pisaliśmy już wielokrotnie, drony są jednym z największych "odkryć" wojny w Ukrainie i tym samym jednym z największych zagrożeń dla obu stron konfliktu. Oczywiście sama obecność bezzałogowców w tym konflikcie zbrojnym nie jest żadną nowością, chodzi raczej o ich nowe możliwości (do latających "oryginałów" dołączyły też jednostki nawodne, podwodne i lądowe) i powszechność.
Dla Kijowa największym problemem są oczywiście irańskie drony-kamikadze Shahed, które Rosja nie tylko importuje, ale i produkuje lokalnie. Nic więc dziwnego, że Ukraińcy regularnie szukają nowych sposobów walki z tym zagrożeniem, a jednym z nich może być system Vehicle Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment, czyli VAMPIRE. Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie 14 zakontraktowanych kompleksów i jak widzimy na udostępnionym dziś nagraniu, miały już swój debiut bojowy.
Wampiry bronią ukraińskiego nieba
Mowa o systemie antydronowym wzmacniającym zdolności obronne Ukrainy przed zagrożeniami powietrznymi, który został opracowany przez L3Harris. To przenośny zestaw, który można zainstalować w większości pojazdów z platformą ładunkową, w tym pick-upach, w celu wystrzelenia pocisków Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) lub innej amunicji naprowadzanej laserowo.
VAMPIRE składa się z czterorurowej wyrzutni, stabilizowanego systemu celowniczego, wieżyczki z czujnikami oraz kamerami elektrooptycznymi i kamerami na podczerwień, a także dodatkowego zasilania. Jak deklaruje producent, można go zainstalować na wybranym pojeździe w ok. dwie godziny, a potrzeba do tego jedynie dwóch osób i standardowych narzędzi.
VAMPIRE. Co jeszcze wiemy o systemie?
Pociski Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) pierwotnie były wykorzystywane przez amerykańską armię do zwalczania celów naziemnych (mamy tu do czynienia z zestawem zmieniającym niekierowane pociski Hydra 70 w broń precyzyjnego rażenia), ale w czerwcu 2021 r. zostały pomyślnie przetestowane również jako rozwiązanie do zwalczania dronów (C-UAS).
W tej wersji pociski są wyposażone w zapalnik zbliżeniowy umożliwiający przechwytywanie bezzałogowych statków powietrznych mniejszym kosztem niż inne metody, a dzięki laserowemu naprowadzaniu, które aktywuje się po wystrzeleniu, namierzanie celu przed wystrzeleniem nie jest konieczne. I wygląda na to, że miotane z VAMPIRE świetnie radzą sobie z irańskimi Shahedami-136, bo strącenie tej właśnie jednostki oglądamy na załączonym filmie.