Ukraińcy ostrzelali tajemniczy pojazd Rosjan. Czym jest R-330Ż Żytiel?

Ukraińscy żołnierze pochwalili się celnym trafieniem w kolejną rzadką broń Rosjan. Ostrzelany został system walki elektronicznej R-330Ż Żytiel, znaleziony przez ukraińskiego drona. Jest to o tyle śmieszne, że rosyjski system w założeniu miał służyć m.in. do zakłócania pracy maszyn UAV.

  • Trafienia dokonali żołnierze 92. Brygady Zmechanizowanej.
  • Na udostępnionym nagraniu widać skoordynowany atak na rosyjski system. Za pomocą drona Ukraińcy określili jego pozycję, po czym przeprowadzili ostrzał artyleryjski. Rosyjski wóz szybko się zapalił.
  • Co ciekawe według założeń R-330Ż Żytiel nawet nie powinien dopuścić do siebie ukraińskiego drona, który korygował ogień. Jest to system, którego głównym zadaniem jest zakłócanie komunikacji np. GPS-u, na którym opiera się dużo dronów.

Zagłuszacz komunikacji R-330Ż Żytiel. Rosyjski system walki elektronicznej

Ukraińska 92. Brygada Zmechanizowana bierze obecnie udział w walkach o obwód charkowski. Jednostka słynie z niszczenia ważnego sprzętu elektronicznego Rosjan. Teraz udało im się uszkodzić rzadki R-330Ż Żytiel.

Reklama

Ukraińcy po wypatrzeniu rosyjskiego systemu rozpoczęli prawdziwą kanonadę. Po chwili ciężarówka Kamaz wchodząca w skład systemu R-330Ż Żytiel stanęła w ogniu. W wyniku ostrzału prawdopodobnie ucierpiał także kontener z głównym sprzętem systemu, znajdujący się obok Kamaza.

Do tej pory Oryx potwierdził zniszczenie czterech systemów R-330Ż Żytiel. Nawet jego uszkodzenie to duża strata dla Rosjan. Jest on bowiem niezwykle ważnym elementem rosyjskiej wojny elektronicznej.

R-330Ż Żytiel. Rosyjski system walki elektronicznej

Pojazd wszedł na wyposażenie rosyjskiej armii w 2008 roku. Jego zadaniem jest całkowite zagłuszanie fal radiowych, uniemożliwiając tym samym podstawową komunikację na wojnie. Przy tym może znajdować punkty i terminale komunikacji, dając cenne dane wywiadowcze. Co ciekawe R-330Ż Żytiel nie ma możliwości selekcji, więc zakłócenia dotykają także sojuszników.

R-330Ż Żytiel umożliwia odnajdywanie i zakłócenie fal radiowych cywilnych systemów radiowej nawigacji satelitarnej (GPS), terminali systemów łączności satelitarnej "Inmarsat" i "Iridium", czy zagłuszanie stacji komunikacji sieci komórkowej. Zasięg zagłuszanie wynosi 20-30 kilometrów.

Potrafi przy tym zwalczać pociski manewrujące czy drony, zagłuszając ich systemy nawigacji. Można więc zadać sobie pytanie jak żołnierzom 92. Brygady Zmechanizowanej udało się tak blisko podlecieć do R-330Ż? Najprawdopodobniej załoga była w momencie ustawiania urządzenia, co może zająć do 40 minut. Wtedy R-330Ż Żytiel jest bezbronny.

Rosjanie używają R-330Ż już od wojny w Donbasie. W 2016 roku Ukraińcy zniszczyli jeden z tych systemów podczas walk w rejonie wsi Jasynuowata. Używany jest od samego początku wojny rosyjsko-ukraińskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rosyjska armia | wojna w Ukrainie | wojna Ukraina-Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy