Ukraińcy ukrywają tajną broń. Rosjanie boją się jej jak ognia

Siły Zbrojne Ukrainy od dwóch lat ukrywają tajną broń, która ma pozwolić im odzyskać ziemie okupowane od trzech lat przez Rosjan. Armia niedawno przeprowadziła ćwiczenia. Symulowano w nich przeprawianie się m.in. przez rzekę Dniepr i zajmowanie ziemi w kierunku Krymu.

Ukraińcy ukrywają tajną broń. Rosjanie boją się jak ognia
Ukraińcy ukrywają tajną broń. Rosjanie boją się jak ogniaMil.UA/ZSUmateriały prasowe

Pomimo działań Donalda Trumpa zmierzających do zakończenia wojny w Ukrainie i zapanowania pokoju pomiędzy Ukrainą a Rosją, Siły Zbrojne Ukrainy gromadzą sprzęt, by przeprowadzić największą w swojej historii kontrofensywę. Eksperci tłumaczą, że może dojść do niej tuż przed ostatecznymi negocjacjami pokojowymi, czyli wiosną bieżącego roku.

Siły Zbrojne Ukrainy mają szykować kontrofensywę na ogromną skalę. W grę będzie wchodziło nie tylko wyparcie rosyjskiego okupanta z obwodu charkowskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego, ale również chersońskiego już za rzeką Dniepr w kierunku na Krym.

Ukraińcy chcą szybko przeprawiać się przez Dniepr

Żołnierze SZU od dłuższego czasu ćwiczą przeprawy ciężkim sprzętem przez m.in. szerokie rzeki. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, na których widoczne są liczne pojazdy specjalistyczne w postaci KrAZ-255s przeznaczone do budowy przepraw rzecznych. Są one obsługiwane przez 808. oddział wydzielonego pułku wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oprócz poradzieckiego sprzętu, SZU mają mieć do dyspozycji zaawansowany sprzęt z Polski czy Niemiec. Co ciekawe, również w pakietach wsparcia dla Ukrainy ze Stanów Zjednoczonych z 2024 roku, pojawiły się liczne systemy przeznaczone właśnie do budowy mostów i przepraw dla sił lądowych. To kolejna przesłanka wskazująca na możliwość przygotowania planów pokonania Dniepru w obwodzie zaporoskim czy chersońskim i wyzwolenia Melitoplu i Mariupolu czy nawet miast leżących na trasie na Krym.

Plan odbicia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Obecnie rosyjskie oddziały okupują tereny obwodu chersońskiego i zaporoskiego do linii brzegowej Dniepru. Jeśli kwietniowo-majowa ofensywa ma stać się faktem, to SZU będą musiały przeprawiać się na masową skalę przez największą rzekę Ukrainy. Nad nią leżą również strategiczne obiekty, jak np. Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze.

Pentagon przeznaczył na dalsze wsparcie Ukrainy kolejne kilka miliardów dolarów. W sumie Stany Zjednoczone od początku wojny wydały na ten cel blisko 300 miliardów dolarów. Analitycy przewidują, że po podpisaniu umowy przez prezydenta USA i Ukrainy na pozyskanie metali ziem rzadkich, w kolejnych miesiącach, ukraińska armia otrzyma znacznie więcej sprzętu przeznaczonego do przepraw, by mieć pod kontrolą wyzwalane obszary już za Dnieprem.

Warto przypomnieć, że podczas jesiennego wycofywania się rosyjskiej armii z Chersonia przez Dniepr w 2022 roku, okupanci stracili setki żołnierzy i niezliczoną ilość sprzętu. Siły Zbrojne Ukrainy nie chcą popełnić tego samego błędu, gdyby kontrofensywa nie przebiegała po ich myśli. Najważniejszym aspektem jest, by móc szybko budować przeprawy i ewakuować się z zagrożonych obszarów.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press