Ukraińcy zdobyli niezwykle rzadką broń Rosjan. To prawdziwy skarb wojny

Ukraińskie wojsko właśnie dostało od Rosjan niesamowity prezent. To BMP-1AM Basurmanin, będący najnowszą modyfikacją popularnego wozu bojowego w rosyjskim arsenale. Ta broń jest o tyle wyjątkowa, że po raz pierwszy wykorzystano ją właśnie w Ukrainie, gdzie przechodzi głębokie testy bojowe. Teraz jej egzemplarz będą testować Ukraińcy.

  • Zdobyciem nowej broni pochwalili się żołnierze 95. oddzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej Ukrainy.
  • Na zaprezentowanym filmie widać testy strzeleckie Basurmanina. Ukraińscy spadochroniarze podkreślają, że mają zamiar użyć wozu w walce przeciwko Rosjanom.
  • BMP-1AM Basurmanin to niezwykle rzadka konstrukcja w rosyjskiej armii. Do służby wszedł w 2018 roku, a wojna w Ukrainie jest jego pierwszym realnym testem. Z tego względu Ukraińcy jeszcze bardziej cenią sobie nową zdobycz.

Rosyjski prezent dla ukraińskiej armii

Rosyjscy żołnierze byli bardzo szczodrzy dla ukraińskich spadochroniarzy. Z ich relacji wynika bowiem, że podczas jednej z bitw, załoga zdobytego wozu BMP-1AM Basurmanin po prostu rzuciła się do ucieczki, zostawiając im w pełni sprawny pojazd. Ukraińscy żołnierze z ochotą przyjęli ten prezent i teraz rozpoczęli własne testy. Ukraińcy planują wykorzystać zdobytego Basurmanina w walce z Rosjanami, dając im odczuć na własnej skórze stratę maszyny.

Reklama

Wiadomo, że BMP-1AM Basurmanin jest używany od samego początku wojny w Ukrainie, choć przez ponad 9 miesięcy konfliktu widziano go niezwykle rzadko. To ze względu na fakt, że Ukraina jest tak naprawdę polem testowym tej maszyny, z którego Rosjanie chcą wyciągnąć wnioski na temat dalszego rozwoju konstrukcji. W warunkach wojny jest to więc, niejako prototyp. Dlatego też przejęcie nawet jednego egzemplarza wozu BMP-1AM Basurmanin to wielki sukces Ukraińców i ogromna porażka Rosjan.

BMP-1AM Basurmanin to wóz bojowy przyszłości rosyjskiej armii?

Mimo swojej rzadkości Basurmanin nie jest szczególnie nowoczesną konstrukcją. To próba zmodernizowania leciwych wozów bojowych BMP-1, które dalej stanowią zaplecze rosyjskiej armii w różnych wersjach. Dziś są już niewystarczające, zwłaszcza pod kątem siły ognia ze swoją przestarzałą armatą 2A28Grom 73 mm. Modyfikacja BMP-1AM Basurmanin zastępuje tradycyjną wieżę z BMP-1 nowoczesnym modułem BPPU-1 sterowanym zdalnie. Zawiera w sobie działko 30 mm i sprzężony karabin maszynowy PKT, zwiększając siłę ognia przeciwko piechocie, lekko opancerzonym pojazdom czy nisko lecącym jednostkom jak helikoptery, samoloty czy drony.

Prócz tego Basurmanin posiada mocniejszy silnik UTD-20S1 i wzmocnione zawieszenie, pozwalające nie utracić prędkości i zdolności pływania mimo zwiększonej masy ze względu na wieżę. Jego zdolności na polu walki zwiększa także system termowizyjny i automatyczne śledzenie celu. BMP-1AM Basurmanin to więc stosunkowo prosta, tania i szybka modyfikacja najpopularniejszego wozu piechoty, która ma utrzymać go przy życiu w rosyjskiej armii.

Co ciekawe profil twitterowy Ukraine Weapons Track zauważa, że zdobyty wóz może nie być modyfikacją podstawowego BMP-1, a wersją BRM-1K, które są specjalnie dostosowane do rekonesansu, będąc wyposażone w m.in. radar. Sugeruje to widoczna na filmie antena wozu, normalnie niewystępująca w standardowej wersji BMP-1.

Świadczyłoby to o tym, że Rosjanie już rozpoczęli szersze wprowadzanie modyfikacji Basurmanin, dodając ją do innych wersji wozów bojowych. Tym samym nowa zdobycz Ukraińców staje się jeszcze cenniejsza. Możliwe także, że po testach na poligonie, wojsko ukraińskie zabierze zdobytego Basurmanina na warsztat, aby dokładnie przestudiować jego modyfikacje. Pewne jest to, że rosyjski prezent bez względu na wykorzystanie, przyniesie dużo szczęścia Ukraińcom.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy