Ukraińcy zniszczyli rosyjską bazę. Użyli tajnej broni

Ukraińcy pochwalili się zniszczeniem dużej części rosyjskiej bazy wojskowej w obwodzie chersońskim za pomocą swojej specjalnej bomby JDAM-ER.

Rosjanie stworzyli bazę na terenie dawnego lotniska samolotów rolniczych przy wsi Tarasiwka na terenie obwodu chersońskiego za lewym brzegiem Dniepru. Myśleli, że potężne rzeka zapewni im ochronę. Jednak bardzo się mylili.

W jednej chwili spokój stacjonujących żołnierzy przerwał potężny wybuch, który całkowicie zniszczył główny hangar w bazie. Na nagraniu widać, jak Rosjanie w panice próbują zapanować nad sytuacją. Wszystko wydaje się jednak kompletnie zniszczone. 

Tajemnica uderzenia w Tarasiwkę

Warto zauważyć, że sama baza nie obsługiwała samolotów. Maszyny, które widać na nagraniu to najprawdopodobniej stare i już uszkodzone samoloty rolnicze AN-2, które mogły znajdować się tam znacznie wcześniej. Samo lotnisko przy Tarasiwce nie nadaje się do przyjmowania maszyn wojskowych.

Reklama

Możliwe więc, że w samej bazie Rosjanie przechowywali w jakieś ukryte zapasy np. broń bądź amunicję. Dlatego Ukraińcy zdecydowali się na uderzenie. I to nie byle jaką bronią, gdyż jak wskazał kanał OSINTtechnical były to aż dwie bomby JDAM-ER, czyli specjalna broń z Zachodu.

JDAM-ER to jedna z najpotężniejszych broni Ukrainy

JDAM-ER to specjalne zestawy do niekierowanych bomb lotniczych, które zmieniają je w inteligentną broń precyzyjnego rażenia. W jego skład wchodzą dodatkowe powierzchnie nośne, odbiornik GPS i układy naprowadzania inercyjnego, zwiększające celność pocisków. JDAM-ER może zostać umieszczony na bombach o masie 220, 450, a nawet 900 kilogramów.

JDAM-ER weszły do służby w 2015 roku jako wersja rozwojowa serii bomb JDAM. Charakteryzują się większym zasięgiem aż 70 kilometrów, dzięki dodatkowym skrzydłom, przez które "szybują w locie". Przy tym mają granicę błędu uderzenia na poziomie 5 metrów. W warunkach wojennych to jak trafić kolibra na drugim końcu boiska piłkarskiego.

Ukraińcy po raz pierwszy użyli bomb JDAM-ER w Bachmucie

Zapewnia to zaawansowana technologia. Po wystrzeleniu JDAM-ER kieruje się do wyznaczonych wcześniej przez pilota współrzędnych, jeszcze zanim wystrzeli bombę bądź nawet przed startem samolotu.

Ukraińcy korzystają z JDAM-ER przekazanych od Stanów Zjednoczonych. Pierwsze doniesienia o ich użyciu w walce z Rosjanami pojawiły się w marcu podczas walki o Bachmut. W kwietniu zaś widzieliśmy już pierwsze nagrania. Wcześniej jednak musieli specjalnie dostosować swoje poradzieckie samoloty MiG-29 i Su-27 do przenoszenia tych bomb.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: JDAM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy