Ukraiński Bayraktar TB-2 kontra rosyjski myśliwiec. Dron nie dał się zestrzelić i uciekł

Do niezwykłego pojedynku rosyjskiego myśliwca z ukraińskim Bayraktarem TB-2 miało dojść nad Morzem Czarnym w pobliżu Krymu. Film nagrany przez kamerę ukraińskiego drona pokazuje, jak rosyjski pilot próbuje go uszkodzić i strącić. Śmiały manewr wykonany przez bezzałogowca i szybka ucieczka sprawiły, że polowanie na Bayraktara tym razem się nie udało. Ale było blisko!

Rosjanie wyraźnie lubią polowania na ukraińskie bezzałogowce. Ukraiński serwis zajmujący się wojną Ukraine Weapons Tracker opublikował niezwykły film nagrany kamerą ukraińskiego Bayraktara TB2. Do wydarzenia doszło w okolicy Krymu nad Morzem Czarnym, choć nie została podana data. Tuż przed nosem bezzałogowca przelatuje rosyjski myśliwiec. 

Chwilę po tym na obrazie z ukraińskiego drona pojawiają się zakłócenia, a następnie Bayraktar mocno się przechyla. Rosyjski pilot postanowił stracić drona kierując na niego strumień gazów wylotowych z dyszy silnika. 

Reklama

Na krótkim filmie zamieszczonym przez serwis Ukraine Weapons Tracker widać, jak dron raptownie zaczyna wykonywać ewolucje powietrzne. Prawdopodobnie system Bayraktara TB-2 wykrył wrogi samolot i uruchomił tryb awaryjny, aby za wszelką cenę uniknąć zniszczenia przez rosyjski samolot.

Komentujący film byli zdziwieni, że pilot myśliwca w walce z dronem nie zdecydował się na użycie rakiet lub pokładowego działka. Być może zakłócenie lotu Bayraktara TB2 z wykorzystaniem strumienia gazów wylotowych z dyszy silnika to jedna z metod walki z dronami, które opracowała armia rosyjska. 

Tajemnicze zniknięcie Bayraktarów TB-2

Film pokazujący walkę najsłynniejszego drona tej wojny z rosyjskim myśliwcem to rzecz wyjątkowa. Od wielu miesięcy nie ma żadnych nowych informacji o ukraińskich Bayraktarach TB-2. Eksperci wojskowi coraz częściej mówią o tym, że większość z ukraińskich bezzałogowców została zestrzelona przez Rosjan w pierwszych tygodniach wojny. Jeden z nich postawił nawet tezę, że być może ukraiński serwis został wprowadzony w błąd i otrzymał film z bezzałogowca nagrany wiele miesięcy wcześniej. Bayraktary TB-2 mają być łatwo wykrywalne i bardzo słabo odporne na atak obrony przeciwlotniczej czy wrogiego samolotu.

O sprawie tajemniczego braku nowych filmów z udziałem ukraińskich Bayraktarów TB-2 mówił w październiku ub. roku ukraiński polityk Serhij Paszyński (obecnie dyrektor Stowarzyszenia Producentów Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Ukrainy). Dwóch rosyjskich youtuberów oszukało Paszyńskiego i podając się za kogoś innego nagrało z nim rozmowę. 

W jej trakcie Serhij Paszyński z rozbrajającą szczerością przyznał, że Bayraktary TB2 od samego początku miały więcej wspólnego z public relations (PR) i korupcją niż ze skutecznością bojową. Ich zakup był według niego od początku projektem propagandowym, któremu sam był przeciwny. - Bayraktary TB2 są bezsilne w konfrontacji z systemami obrony przeciwlotniczej - przyznał w rozmowie z rosyjskimi oszustami ukraiński polityk.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bayraktar | Krym | wojna rosja ukraina | pojedynek | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy