Spałeś mniej niż 6 godzin? Uważaj na serce i nie idź na szczepienie

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Naukowcy od dawna analizują związek między długością i jakością snu a naszym zdrowiem, ale kolejne badania wciąż przynoszą zaskakujące wyniki - najnowsze zwracają na związek pomiędzy zbyt krótkim snem i chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz odpowiedzią immunologiczną organizmu na szczepienia.

Za krótko śpisz? Ryzykujesz m.in. chorobami serca i nieskutecznym szczepieniem
Za krótko śpisz? Ryzykujesz m.in. chorobami serca i nieskutecznym szczepieniem123RF/PICSEL

Lekarze nie mają wątpliwości, że odpowiednio długi sen wysokiej jakości jest niezbędny, by utrzymać nasz organizm w zdrowiu i dobrej formie, a opublikowane właśnie badanie dostarczają kolejnych dowodów. Jak dowiadujemy się z publikacji na łamach Journal of the American Heart Association, brak snu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, co potwierdziło badanie Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA) z udziałem 2032 uczestników, u których wykonano 7-dniową aktygrafię nadgarstka.

Masz problemy ze snem? Rośnie ryzyko chorób serca

To obiektywna metoda pomiaru wzorców snu, które polega na rejestracji aktywności w ciągu dnia i nocy za pomocą specjalnego miernika ruchu, co pozwala zweryfikować m.in. ilość czasu spędzonego aktywnie, czas snu, liczbę przebudzeń czy drzemek. We wszystkich grupach będących przedmiotem zainteresowania oceniono stężenie wapnia w tętnicach wieńcowych, obecność blaszek miażdżycowych w tętnicy szyjnej, grubość błony wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej oraz wskaźnik kostka-ramię.

Efekty badania? Okazuje się, że w porównaniu z uczestnikami o bardziej regularnym czasie trwania snu, osoby z częstszymi przypadkami nieregularności snu były bardziej narażone na duże zwapnienia tętnic wieńcowych i nieprawidłowy wskaźnik kostka-ramię (iloraz ciśnienia skurczowego mierzonego na stopie do ciśnienia skurczowego na ramieniu, będący podstawowym narzędziem oceny tętnic obwodowych oraz ryzyka sercowo-naczyniowego).

Badanie to jest jednym z pierwszych badań, które dostarczyły dowodów na to, że nieregularny sen jest związany z pomiarami subklinicznej miażdżycy (...). Wiemy, że ludzie, którzy śpią odpowiednio, lepiej radzą sobie również z innymi czynnikami zdrowotnymi, takimi jak waga, poziom cukru we krwi i ciśnienie
tłumaczą autorzy badania, wskazując, tym samym, że regularny sen powinien być ważną częścią zaleceń zapobiegania miażdżycy.

Jeszcze ciekawsze wydaje się badanie opublikowane właśnie w Current Biology, które wykazuje związek między długością snu i odpowiedzią immunologiczną na szczepienie, a mówiąc konkretniej skutecznością szczepionki. Naukowcy odkryli, że spanie za krótko w noc poprzedzającą szczepienie związane jest u części pacjentów z niższym poziomem przeciwciał poszczepiennych.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Europy, którzy w eksperymencie z 2002 roku udowodnili, że celowo pozbawieni snu młodzi i zdrowi mężczyźni mieli zmniejszoną odpowiedź immunologiczną na szczepionkę przeciw grypie.

W pierwszym roku pandemii ponownie zainteresowali się tym tematem, a analiza danych pozwoliła ustalić, że ze szczepieniem przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B jest podobnie, tzn. istnieje zauważalny związek między obniżonymi poziomami przeciwciał a snem trwającym sześć lub mniej godzin w noc poprzedzającą szczepienie.

Co jednak ciekawe, był on statystycznie istotny tylko u mężczyzn, chociaż autorzy nie wykluczają, że u kobiet jest podobnie, tylko w kolejnych badaniach należy uwzględnić takie wpływające na wyniki badania czynniki, jak wahania poziomu hormonów spowodowane cyklem miesięcznym, kontrolą urodzeń lub menopauzą. Do tego badanie nie obejmowało osób powyżej 60 roku życia i analizy odpowiedzi immunologicznej na szczepionki przeciw COVID-19, ponieważ nie ma jeszcze odpowiednich badań dotyczących snu u osób zaszczepionych, ale zdaniem autorów wyniki najpewniej i tu będą obowiązywać, dlatego zalecają, aby przed każdym planowanym szczepieniem dobrze się wyspać.

Szczepionki są ważnym narzędziem zapobiegania i ograniczania skutków chorób zakaźnych i uważamy, że można wprowadzić prostą zmianę zachowania - odpowiednią ilość snu - aby uzyskać natychmiastową korzyść. Jest tani i nie ma skutków ubocznych
podsumowuje autorka badania, Eve Van Cauter.
Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas