US Navy instaluje potężne antydronowe lasery na niszczycielu USS Dewey

Amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, który rozpoczął służbę w armii w 2010 roku, właśnie doczekał się kolejnego wzmocnienia, a mianowicie instalacji antydronowego systemu laserowego o wiele nazwie mówiącej nazwie ODIN.

W 2013 roku na pokładzie okrętu tymczasowo zainstalowano eksperymentalny system broni laserowej Laser Weapon System (LaWS), a teraz niszczyciel doczekał się systemu obronnego Optical Dazzling Interdictor, Navy (ODIN). Jego zadaniem jest neutralizowanie niechcianych i potencjalnie niebezpiecznych bezzałogowych statków powietrznych lub mówiąc prościej, wszelkiej maści dronów. Przedstawiciele marynarki oficjalnie ogłosili montaż systemu, informując przy okazji, że przebył on drogę od konceptu do pełnej instalacji w zaledwie 2,5 roku.

To pierwszy raz, kiedy samodzielny system z opcją funkcjonowania jako „oślepiacz” został operacyjnie zamontowany na jakimkolwiek niszczycielu. Jak jednak podkreślają przedstawiciele US Navy, marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych musiała podjąć się jego opracowania, a to ze względu na znaczący wzrost zagrożenia ze strony bezzałogowych statków powietrznych. Co ciekawe, sprzęt działa na USS Dewey już od listopada ubiegłego roku, ale dopiero teraz zdecydowano się na jego oficjalne ujawnienie i prezentację.

Reklama

Z oczywistych względów nie poznaliśmy tu żadnych technicznych szczegółów, nie można przecież dzielić się specyfikacją technologii, żeby mogli ją wykorzystać przeciwnicy - tylko w ten sposób można zapewnić sobie skuteczne działanie systemu. Dowiedzieliśmy się jednak, że USS Dewey będzie teraz przeprowadzał szereg akcji i eksperymentów, które „ukształtują przyszłą instalację laserowych oślepiaczy na innych statkach”. Przy okazji warto też pamiętać, że w maju ubiegłego roku marynarka chwaliła się innym zaawansowanym systemem laserowym, czyli laserem HELIOS od Lockheed Martin, który zostanie zainstalowany na USS Preble w 2021, więc jej arsenał jest coraz nowocześniejszy i coraz bardziej niebezpieczny.

Źródło: GeekWeek.pl/Slashgear / Fot. Lockheed Martin

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy