USA w panice! Przyspieszają produkcję tajnej broni
Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dość sporo pocisków balistycznych ATACMS, które sprawdzają się tam doskonale. Niedawno Amerykanie uznali jednak, że potrzebują w swojej armii więcej broni, która nie jest znana ich potencjalnemu przeciwnikowi.
Pociski balistyczne PrSM (Precision Strike Missile), bo to o nich mowa, miały być w najbliższych latach produkowane w dość małych seriach. Planowano dostawę jedynie do około 150 sztuk do końca 2025 roku. Amerykanie musieli jednak poczuć zaniepokojenie i dorzucili dodatkowe fundusze na produkcję swoich nowoczesnych rakiet.
Amerykanie chcą trzymać potencjalnych wrogów w niepewności
Pieniądze, które zasilą system produkcji PrSM mają pochodzić z funduszu przeznaczonego na odnowę zdolności armii amerykańskiej po przekazywaniu sprzętu Ukrainie. Przyspieszenie produkcji ma zapobiec sytuacji, w której Amerykanie korzystaliby w konflikcie z kluczowej broni, która jednak byłaby doskonale znana ich przeciwnikom. Ma to gwarantować amerykańskiej armii efekt zaskoczenia oraz pozostawiać Chiny i Rosję w niepewności co do efektywności pocisków balistycznych z USA.
Nie oznacza to oczywiście, że pociski ATACMS nie spełniają oczekiwań. Niedawno przecież ukraiński atak przeprowadzony pociskami ATACMS zadał Rosjanom potężne straty na krymskim lotnisku. Według najświeższych informacji zniszczeniu uległy tam 2 superszybkie i bardzo cenne myśliwce, ale także sporo innego sprzętu, w tym systemy przeciwlotnicze i amunicja.
Dzięki zastrzykowi finansowania amerykańska armia ma otrzymać w 2025 roku aż 230 pocisków zamiast pierwotnie planowanych 150. Produkcja ma osiągnąć szczyt w 2026 roku, kiedy zgodnie z planem powstanie 296 pocisków PrSM wszystkich rodzajów.
PrSM - nowa generacja amerykańskich pocisków balistycznych
PrSM to nowa generacja amerykańskich pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (tzw. tactical ballistic missile, TBM), opracowanych przez Lockheed Martin dla armii Stanów Zjednoczonych. Pociski te mają mieć zasięg do 700 kilometrów i pokonywać obronę przeciwrakietową jeszcze łatwiej niż starzejące się powoli ATACMS.
PrSM mają docelowo powstawać w trzech różnych wersjach. Pierwsza służyć ma do atakowania nieruchomych celów, druga będzie wyposażona w głowicę zdolną do skutecznego rażenia dynamicznie poruszających się wrogów. Trzecia wersja natomiast ma charakteryzować się zwiększoną siłą rażenia. W planach jest także czwarty rodzaj PrSM wyposażony w silnik typu ramjet, który ma mieć zasięg zwiększony do 1000 kilometrów.
Precision Strike Missile w pierwszej wersji są już w niewielkiej liczbie na wyposażeniu armii USA. Pierwsze pociski dotarły do jednostek 8 grudnia 2023 roku.