W Europie brakuje trotylu – Finlandia planuje budowę nowych zakładów

Krytyczne niedobory materiałów wybuchowych spowodowane intensywnością walk na Ukrainie są poważnym problemem Europy. Finowie postanowili wyjść temu naprzeciw i zaplanowali budowę nowych zakładów chemicznych mających docelowo produkować trotyl, czyli popularne TNT.

Finlandia planuje budowę nowej fabryki trotylu
Finlandia planuje budowę nowej fabryki trotyluWikimedia CommonsWikimedia

Trotyl współcześnie znajduje wiele zastosowań. Jest wykorzystywany m.in. w górnictwie, budownictwie i pracach rozbiórkowych. Aktualnie jednak największe zapotrzebowanie na ten materiał wybuchowy generuje produkcja amunicji, w dużej mierze przeznaczonej dla Ukrainy. Liderem w produkcji TNT w Europie jest polski zakład NITRO-CHEM. Zdolności rodzimej firmy są jednak znacznie ograniczone i są dopiero w trakcie rozbudowy. Z tych powodów mamy teraz na kontynencie poważny niedobór trotylu, który, w sporym stopniu, hamuje produkcję zbrojeniową.

Fińskie plany na zwiększenie produkcji trotylu

Minister obrony narodowej Finlandii - Antti Häkkiänen zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie procesu budowy nowych zakładów chemicznych. Aktualnie trwają intensywne rozmowy między stroną rządową a podwykonawcami i przemysłem zbrojeniowym. Tym samym nowa fińska fabryka trotylu ma zacząć działać już za dwa lata. Możliwe to będzie m.in. dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi sojusznikami, którzy mają również sporo skorzystać na planowanej inwestycji.

Minister podkreślił znaczenie fińskiego przemysłu w całym procesie powstawania oraz funkcjonowania przyszłych zakładów.

Musimy poważnie wziąć pod uwagę rolę naszego krajowego przemysłu w tym przedsięwzięciu
powiedział Häkkiänen.

Dzięki temu Finlandia nie tylko zyska źródło materiałów do produkcji amunicji, ale także rozwinie zdolności krajowych firm, co w dłuższej perspektywie z pewnością będzie dla Finów korzystne.

Ministerstwo poinformowało również media, że poruszyło temat krytycznych niedoborów trotylu w rozmowach z sojusznikami z NATO. Finlandia miała zwracać uwagę na konieczność podejmowania szybkich decyzji w tej sprawie z uwagi na działania Rosji, która jest dobrze przygotowana do wojny z Ukrainą pod kątem amunicyjnym. Pozostaje liczyć na to, że Finlandia nie będzie ostatnim NATO-wskim krajem, który postanowi zwiększyć swoje zdolności w dziedzinie produkcji trotylu.

Lokalizacja przyszłych zakładów chemicznych nie została jeszcze wybrana. Ogłoszenie miejsca budowy nowej fabryki planowane jest jednak jeszcze tej wiosny, co nazwać można naprawdę imponującym tempem.

To nie jedyna fińska inwestycja w obronność

Finowie sporo zyskali na niedawnym pakiecie pomocowym Unii Europejskiej, który przeznaczony był na rozwój zdolności przemysłu zbrojeniowego. Otrzymane przez nich 32 miliony euro zostało zainwestowanych w rozszerzenie produkcji amunicji w fińskich fabrykach. Oprócz tego fiński MON w grudniu 2023 roku wykorzystał 24 miliony euro na usprawnienie krajowej produkcji zbrojeniowej m.in. w fabryce prochu bezdymnego w Vihtaovuri.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas