Wiadomo kiedy ruszą testy pierwszej baterii Patriot dla Polski

Jeden z najbardziej legendarnych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot czeka na testy. Pierwsza bateria amerykańskich "Patriotów" dla Polski przejdzie próby już w październiku.

Pierwsza polska bateria Patriot ma być gotowa do działania na przełomie 2023 i 24 roku. Testy ruszą już w październiku.
Pierwsza polska bateria Patriot ma być gotowa do działania na przełomie 2023 i 24 roku. Testy ruszą już w październiku.materiały prasowe

Nazwa tej broni od dawna rozpala wyobraźnię. Amerykańskie systemy rakietowe "ziemia-powietrze" nieprzypadkowo zostały nazwane "Patriot" (w tłum. patriota). Ich zadanie jest proste - niczym najlepszy obrońca ojczyzny mają bronić określonego terenu przed rakietami czy samolotami wroga. USA sprzedaje te systemy antyrakietowe tylko tym krajom, których Amerykanie uważają za najbliższych sojuszników. Sprawdzają się znakomicie, o czym miał się okazję przekonać Izrael. Prawie każda wroga rakieta wystrzelona na teren Izraela była natychmiast niszczona przez pociski "Patriot". 

System rakietowy MiM-104 Patriot nad terenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej podczas wspólnych manewrów NATO
System rakietowy MiM-104 Patriot nad terenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej podczas wspólnych manewrów NATOEast News

W październiku pierwszy test "Patriotów"

Polska zdecydowała, że system Patriot będzie podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Taka decyzja zapadła w kwietniu 2015, a 2018 r. został podpisany kontrakt na dwie baterie (16 wyrzutni) o wartości 4,75 mld dol. Testy pierwszy "Patriotów" zaczną się już w październiku.

W październiku rozpoczną się testy elementów pierwszej baterii systemu Patriot dla Polski i ich integracja. Elementy pierwszej baterii systemu są już w Polsce
dyrektor ds. programu Wisła w Raytheon Missiles & Defense Caroline Touchstone.

W skład pierwszej, polskiej baterii Patriotów wejdą radary, agregaty prądotwórcze i stanowiska kierowania ogniem. Mają być także wykorzystane elementy systemu wyprodukowane od początku do końca w Polsce, w tym wyrzutnie M903 z Huty Stalowa Wola.

Baterie Patriot mają stworzyć w Polsce system obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła", który ma być podstawą polskiej obrony antyrakietowej. Dwie baterie zakupione w pierwszej z dwóch planowanych faz programu będą wyposażone w radary o polu obserwacji ok. 120 stopni. Kolejne mają być jeszcze bardziej doskonałe i połączone z nowym radarem 360 stopni.

Uzbrojeniem polskich zestawów Patriotów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski maja być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Rakiety Pac-3 MSE /foto: wikipedia
Rakiety Pac-3 MSE /foto: wikipediadomena publiczna

Pociski PAC-3-MSE

  • Typ pocisku: ziemia- powietrze
  • Naprowadzanie: aktywne, radarowe
  • Technologia hit-to-kill (rażenie celu bezpośrednim trafieniem)
  • Przeznaczenie: zwalczanie samolotów, śmigłowców, rakiet balistycznych i typu "cruise", a także dronów

Nie wiadomo, na czym będą polegały testy polskich systemów Patriot w październiku. Nieznane jest także miejsce, gdzie zostaną przeprowadzone. Eksperci podejrzewają, że trafią pod polską wschodnią granicę, która stała się wschodnią granicą NATO. Powinny radzić sobie z rosyjskimi rakietami, gdyż już wcześniej okazały się skuteczne w walce z podobną bronią. Pierwsza polska bateria Patriot ma być gotowa do działania na przełomie 2023 i 24 roku. 

Anamorficzna sztuka Thomasa MedicusaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas