Wielka Brytania mówi "stop" grupie Wagnera. Uznaje ją za organizację terrorystyczną

Wielka Brytania zdecydowała się uznać grupę Wagnera za organizację terrorystyczną, co oznacza, że nielegalne będzie nie tylko bycie jej członkiem, ale i jakiekolwiek formy wsparcia.

Wielka Brytania zdecydowała się uznać grupę Wagnera za organizację terrorystyczną, co oznacza, że nielegalne będzie nie tylko bycie jej członkiem, ale i jakiekolwiek formy wsparcia.
Grupa Wagnera nielegalna w Wielkiej Brytanii. Wszelkie formy wsparcia zagrożone karą więzienia i grzywną /Dmitri Lovetsky/Associated Press/ /East News

Chociaż eksperci mają poważne wątpliwości co do przyszłości grupy Wagnera po śmierci jej przywódcy, Jewgienija Prigożyna, który zginął w tajemniczej katastrofie lotniczej pod Moskwą, Wielka Brytania nie ma zamiaru ryzykować. W parlamencie został złożony projekt rozporządzenia, który umożliwi uznanie organizacji za terrorystyczną (przypominamy, że całkiem niedawno została zarejestrowana na Białorusi jako edukacyjna!) - to pozwoli nie tylko karać wszelkie formy jej wspierania, ale i przejąć jej majątek.

Reklama

UK: Grupa Wagnera to organizacja terrorystyczna

Sekretarz stanu Wielkiej Brytanii przekonuje, że grupa Wagnera to "brutalne i niszczycielskie narzędzie wojskowe Rosji Władimira Putina", którego działalność w Afryce i Ukrainie to zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego. Suella Braverman dodaje, że organizacja odegrała kluczową rolę w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, działała w Syrii i krajach Afryki, w tym w Libii i Mali, a wszędzie, gdzie się pojawia, jej bojownicy są oskarżani o szereg przestępstw, w tym zabijanie i torturowanie ludności cywilnej. 

Oznacza to, że nazwa grupy trafi na listę organizacji zakazanych w Wielkiej Brytanii, jak Hamas (polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja palestyńska) i Boko Haram (zmilitaryzowana muzułmańska organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii). Jak wyjaśnia BBC, jest to możliwe na mocy ustawy o terroryzmie z 2000 roku, która przyznaje ministrowi spraw wewnętrznych uprawnienia do zakazania organizacji, jeśli uzna, że jest ona zaangażowana w terroryzm.

Wspieranie grupy Wagnera zagrożone więzieniem

Wspieranie takiej nielegalnej grupy, np. przez organizowanie spotkań mających na celu prowadzenie działań organizacji, wyrażanie poparcia dla jej celów, eksponowanie flagi lub logo, jest uznawane za przestępstwo i może skutkować karą 14 lat pozbawienia wolności lub grzywną w wysokości do 5 tys. funtów.

Warto tu zaznaczyć, że grupa Wagnera była wprawdzie objęta sankcjami, w tym zamrożeniem majątków Prigożyna i kilku innych przywódców, ale to zdaniem części brytyjskich parlamentarzystów zdecydowanie zbyt mało, nawet jeśli organizacja jest osłabiona po czerwcowym marszu sprawiedliwości na Moskwę, wygnaniu i śmierci lidera.

Uznanie jej za organizację terrorystyczną utrudni jej członkom wymianę środków finansowych i dóbr materialnych, a także zapewni Ukraińcom i innym podmiotom podstawę prawną do pozywania grupy Wagnera za pośrednictwem sądów brytyjskich o potencjalnie miliardy funtów odszkodowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Wagnera | Jewgienij Prigożyn | Rosja | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy