Wiemy, ile czołgów Leopard-2 straciła Ukraina podczas kontrofensywy

Siły Zbrojne Ukrainy obecnie odnoszą spore sukcesy w swojej kontrofensywie. Serwis Oryxspioenkop podaje, że jednocześnie uszkodzeniu lub zniszczeniu nie ulega tak dużo sprzętu, jakby się tego można było spodziewać.

Siły Zbrojne Ukrainy obecnie odnoszą spore sukcesy w swojej kontrofensywie. Serwis Oryxspioenkop podaje, że jednocześnie uszkodzeniu lub zniszczeniu nie ulega tak dużo sprzętu, jakby się tego można było spodziewać.
Niemieckie czołgi Leopard 2 /Martin Meissner/Associated Press /East News

Jak podaje magazyn Forbes, bazując na danych z serwisu Oryxspioenkop, Ukraina w ciągu 13 tygodni swojej kontrofensywy straciła zaledwie pięć z 71 czołgów Leopard-2, które otrzymała od krajów NATO. Straty obejmują dwa z 50 rozmieszczonych A4 i trzy z 21 rozmieszczonych A6. Okazuje się, że 10 czołgów zostało uszkodzonych, ale wszystkie trafiły do obiektów serwisowych w Polsce i Niemczech, gdzie zostaną naprawione i ponownie wrócą na front.

Nawet najbardziej uszkodzony sprzęt jest odzyskiwany i przekazywany do naprawy — wyjaśnił Oleksandr Sołońko, ukraiński żołnierz. — Możesz wymienić kawałek metalu, nawet jeśli jest drogi, ale nie możesz naprawić ludzkiego życia — dodał.

Reklama

Ukraina straciła zaledwie pięć czołgów Leopard-2

Co ważniejsze, informacje z frontu wskazują, że prawie wszyscy członkowie załóg pięciu zniszczonych czołgów, czyli w sumie 20 osób, uciekli z pojazdu, zanim spłonął lub eksplodował. Praktycznie wszystkie miały zostać zniszczone za pomocą amunicji krążącej, czyli dronów kamikadze, lub min (a nie ręcznych wyrzutni rakiet), dlatego załoga miała czas, by się ewakuować.

Analitycy uważają, że to ogromny sukces, ponieważ w pierwszych tygodniach kontrofensywy, żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy musieli mierzyć się z ogromnym problemem, jakim były utworzone przez Rosjan rozległe pola minowe. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na fakt, że większość czołgów Leopard-2 zostało zniszczonych i uszkodzonych właśnie w pierwszej fazie kontrofensywy.

Rosjanie niszczą swoje czołgi i udają, że to ukraińskie

Obecnie straty w czołgach Leopard-2 praktycznie nie występują. Rosyjskie media propagandowe tak mocno na tym ubolewają, że publikują sfałszowane zdjęcia czy filmy mające na celu ukazać zniszczone ukraińskie czołgi, a tymczasem bazują oni na swoich zniszczonych czołgach. Ostatnimi czasy, Rosjanie nawet przez przypadek kilka razy zaatakowali swoje pojazdy, myśląc, że są to ukraińskie.

Konsorcjum krajów NATO, w tym Kanada, Dania, Niemcy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania i Szwecja, wspólnie przekazały Ukrainie 10 szwedzkich Leopardów 2A5, 21 Leopardów 2A6 i 74 Leopardów 2A4. Wszystkie te czołgi z wyjątkiem 14 A4 dotarły już na linię frontu.

Dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin oświadczył, że rosyjska armia straciła prawie połowę swojej zdolności bojowej na Ukrainie, w tym aż 2500 czołgów. Tymczasem Bloomberg dodał, powołując się na dane Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii i bloga Oryx, że Ukraina dogoniła Rosję pod względem liczby czołgów. Obie strony konfliktu mają mieć do dyspozycji ok. 1,5 tys. maszyn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leopard 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy